Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2.02.2010 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek

www.przepisy.gofin.pl
wydawca: Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp.
www.gofin.pl    sklep internetowy: www.sklep.gofin.pl

Obowiązywanie:
od 2018.11.28
do 2018.12.04
zmieniony przez
§ 1 

 

Załącznik nr 3

Tabele stanowisk, zaszeregowań i kwalifikacji

I. PRACOWNIKÓW ZATRUDNIONYCH NA STANOWISKACH AUDYTORÓW WEWNĘTRZNYCH

Lp.

Stanowisko

Kategoria zaszeregowania

Stawka dodatku funkcyjnego do

Wymagane kwalifikacje

wykształcenie

liczba lat pracy

1

2

3

4

5

6

1

Audytor wewnętrzny

XVII-XVIII

8

według odrębnych przepisów

II. PRACOWNIKÓW ZATRUDNIONYCH W BIURZE NASIENNICTWA LEŚNEGO

Lp.

Stanowisko

Kategoria zaszeregowania

Stawka dodatku funkcyjnego do

Wymagane kwalifikacje

wykształcenie

liczba lat pracy

1

2

3

4

5

6

1

Dyrektor Biura

XIX-XXI

10

wyższe

7

2

Zastępca Dyrektora Biura

XVI-XX

9

wyższe

7

III. PRACOWNIKÓW ZATRUDNIONYCH W URZĘDACH WOJEWÓDZKICH

Lp.

Stanowisko

Kategoria zaszeregowania

Stawka
dodatku
funkcyjnego
do

Wymagane kwalifikacje

wykształcenie

liczba lat pracy

1

2

3

4

5

6

1

Wojewódzki koordynator ratownictwa medycznego

XVIII-XXI

10

według odrębnych przepisów

2

Przewodniczący wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności

XV-XIX

7

3

Przewodniczący składu orzekającego o niepełnosprawności

XIV-XVIII

6

4

Komendant wojewódzki Państwowej Straży Łowieckiej

XV-XVII

5

5

Sekretarz wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności

XIII-XVII

5

6

Zastępca komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Łowieckiej

XIV-XVI

4

7

Członkowie wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności (lekarz, psycholog, pedagog, doradca zawodowy, pracownik socjalny)

XIII-XVI

4

8

Operator numerów alarmowych

XIII-XVII

-

9

Komendant posterunku Państwowej Straży Łowieckiej

XII-XV

3

10

Starszy strażnik Państwowej Straży Łowieckiej

V-XIII

-

11

Strażnik Państwowej Straży Łowieckiej

III-X

-

12

Młodszy strażnik Państwowej Straży Łowieckiej

I-VII

-

IV. PRACOWNIKÓW ZATRUDNIONYCH W KOMENDACH, INSPEKTORATACH I INNYCH
JEDNOSTKACH ORGANIZACYJNYCH STANOWIĄCYCH APARAT POMOCNICZY KIEROWNIKÓW
ZESPOLONYCH SŁUŻB, INSPEKCJI I STRAŻY WOJEWÓDZKICH ORAZ KIEROWNIKÓW
POWIATOWYCH SŁUŻB, INSPEKCJI I STRAŻY

Lp.

Stanowisko

Kategoria zaszeregowania

Stawka dodatku funkcyjnego do

Wymagane kwalifikacje

wykształcenie

liczba lat pracy

1

2

3

4

5

6

I. Wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska

1

Wojewódzki inspektor

XIX-XXI

10

wyższe

7

2

Zastępca wojewódzkiego inspektora

XVII-XX

9

wyższe

7

II. Wojewódzkie inspektoraty Inspekcji Handlowej

1

Wojewódzki inspektor

XVIII-XXI

10

wyższe

7

2

Zastępca wojewódzkiego inspektora

XVII-XX

9

wyższe

7

III. Wojewódzkie inspektoraty jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych

1

Wojewódzki inspektor

XVII-XXI

10

wyższe

5

2

Zastępca wojewódzkiego inspektora

XV-XX

9

wyższe

5

IV. Wojewódzkie urzędy ochrony zabytków

1

Wojewódzki konserwator zabytków

XVII-XXI

10

wyższe

5

2

Zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków

XV-XX

9

wyższe

5

V. Wojewódzkie inspekcje geodezyjne i kartograficzne

1

Wojewódzki inspektor nadzoru geodezyjnego i kartograficznego

XVII-XXI

10

według odrębnych przepisów

VI. Wojewódzkie inspektoraty Inspekcji Farmaceutycznej

1

Wojewódzki inspektor farmaceutyczny

XVIII-XXI

10

wyższe farmaceutyczne

5

2

Zastępca wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego

XVI-XX

9

wyższe farmaceutyczne

5

VII. Wojewódzkie inspektoraty nadzoru budowlanego

1

Wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego

XIX-XXI

10

wyższe oraz uprawnienia budowlane bez ograniczeń

7

VIII. Powiatowe inspektoraty nadzoru budowlanego

1

Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego

XVIII-XX

8

wyższe oraz uprawnienia budowlane bez ograniczeń

5

IX. Wojewódzkie inspektoraty ochrony roślin i nasiennictwa

1

Wojewódzki inspektor

XVII-XXI

10

wyższe

według odrębnych przepisów

2

Zastępca wojewódzkiego inspektora

XV-XX

9

wyższe

X. Wojewódzkie inspektoraty transportu drogowego

1

Wojewódzki inspektor

XVII-XXI

10

wyższe

5

2

Zastępca wojewódzkiego inspektora

XV-XX

9

wyższe

5

XI. Kuratoria oświaty

1

Kurator oświaty

XX-XXI

10

według odrębnych przepisów

2

Wicekurator oświaty

XIX-XX

9

V. PRACOWNIKÓW ZATRUDNIONYCH W RAMACH PRAC INTERWENCYJNYCH I ROBÓT PUBLICZNYCH

Lp.

Stanowisko

Kategoria zaszeregowa nia

Stawka dodatku funkcyjnego do

Wymagane kwalifikacje

wykształcenie

liczba lat pracy

1

2

3

4

5

6

1

Główny specjalista

XII-XVII

-

wyższe

5

2

Starszy specjalista

XI-XV

-

wyższe

3

3

Inspektor

VII-XII

-

wyższe

-

średnie

2

4

Ankieter

VI-XI

-

średnie

2

5

Referent

VI-IX

-

średnie

-

VI. PRACOWNIKÓW ZATRUDNIONYCH W URZĘDACH STANOWIĄCYCH APARAT POMOCNICZY TERENOWYCH ORGANÓW ADMINISTRACJI RZĄDOWEJ PODLEGŁYCH MINISTROM LUB CENTRALNYM ORGANOM ADMINISTRACJI RZĄDOWEJ

I. Urzędy morskie

1

Dyrektor

XIX-XXI

10

według odrębnych przepisów

2

Zastępca dyrektora do spraw inspekcji morskiej

XIX-XX

9

3

Zastępca dyrektora do spraw:
technicznych,
oznakowania nawigacyjnego,
zastępca dyrektora delegatury urzędu morskiego

XV-XX

9

Załogi jednostek pływających

1

Kierownik statku I kategorii (kapitan)

XV-XVII

2

2

Kierownik statku II kategorii

XIV-XVI

-

3

Zastępca kierownika statku
I kategorii (I oficer),
kierownik maszyn statku I kategorii
(I oficer mechanik)

XIV-XVI

1

4

Kierownik maszyn statku II kategorii, II oficer mechanik

XIII-XV

-

5

Kierownik statku III kategorii, kierownik maszyn statku III kategorii

XII-XIV

-

6

Oficer wachtowy

XII-XIII

-

7

Oficer elektryk okrętowy

XI-XIV

-

8

Kierownik statku IV kategorii,
kierownik maszyn statku IV kategorii,
bosman okrętowy

XI-XIII

-

9

Sternik motorzysta,
brygadzista grupy sondażowej

XI-XII

-

10

Operator urządzeń hydrograficznych,
III oficer mechanik,
monter znaków nawigacyjnych,
starszy marynarz,
motorzysta,
kucharz,
sondażysta

X-XI

-

11

Marynarz

IX-X

-

12

Steward

VIII-IX

-

13

Młodszy marynarz

VII-VIII

-

14

Starszy bosman bazy

VIII-IX

-

średnie

-

15

Bosman bazy

VII-VIII

-

średnie

-

Stanowiska pomocnicze, robotnicze i obsługi

1

Mechanik lotniczy

XIV-XVI

-

według odrębnych przepisów

2

Kierownik magazynu technicznego

XI-XIII

2

średnie

4

3

Sekretarka

IX-XIII

-

średnie

-

4

Kierownik warsztatu

X-XII

3

średnie

4

starszy latarnik

-

średnie

4

starszy administrator

-

średnie

2

starszy rzemieślnik specjalista

-

zasadnicze

4

operator:
koparkoładowarki,
dźwigu samojezdnego

-

według odrębnych przepisów

5

Starszy magazynier w magazynie technicznym

X-XI

-

średnie

2

rzemieślnik specjalista

-

zasadnicze

3

kierowca autobusu

-

według odrębnych przepisów

6

Elektrotechnik

IX-XI

-

średnie

-

7

Elektromonter,
elektryk,
elektryk-spawacz,
monter instalacji
wodno-kanalizacyjnych,
operator sztaplarki,
mechanik silników spalinowych,
mechanik samochodowy,
elektryk samochodowy

VII-XI

-

zasadnicze

-

8

Magazynier w magazynie technicznym

IX-X

-

zasadnicze

1

kserografista

-

2

kierowca ciągnika,
kierowca samochodu:
ciężarowego,
dostawczego

 

-

według odrębnych przepisów

9

Latarnik,
rzemieślnik gospodarczy

VIII-X

-

zasadnicze

-

10

Administrator,
starsza maszynistka

VIII-IX

-

średnie

-

konserwator,
malarz

-

zasadnicze

-

11

Robotnik ochrony wybrzeża - pilarz,
murarz,
tynkarz,
blacharz,
dekarz,
spawacz,
ślusarz,
ślusarz-spawacz,
tokarz

VII-X

-

zasadnicze

-

12

Robotnik ochrony wybrzeża,
cieśla,
stolarz

VI-IX

-

podstawowe

-

13

Maszynistka

VII-VIII

-

średnie

-

kierowca samochodu osobowego

-

według odrębnych przepisów

14

Operator urządzeń powielających,
robotnik:
magazynowy,
transportowy,
magazynowo-transportowy

VI-VIII

-

podstawowe

-

15

Wydawca narzędzi,
zbrojarz

V-VII

-

zasadnicze

-

robotnik gospodarczy

-

podstawowe

-

16

Dozorca

IV-V

-

podstawowe

-

17

Sprzątaczka

III-IV

-

podstawowe

-

II. Okręgowe inspektoraty rybołówstwa morskiego

1

Okręgowy inspektor

XVIII-XX

7

wyższe odpowiedniej specjalności

6

2

Zastępca okręgowego inspektora

XVI-XIX

6

1
 

Załogi jednostek pływających

Kierownik statku I kategorii (kapitan)

XV-XVII

2

według odrębnych przepisów

2

Kierownik statku II kategorii

XIV-XVI

-

3

Zastępca kierownika statku I kategorii (I oficer),
kierownik maszyn statku I kategorii (I oficer
mechanik)

XIV-XVI

1

4

Kierownik maszyn statku II kategorii, II oficer mechanik

XIII-XV

-

5

Kierownik statku III kategorii, kierownik maszyn statku III kategorii

XII-XIV

-

6

Oficer wachtowy

XII-XIII

-

7

Oficer elektryk okrętowy

XI-XIV

-

8

Kierownik statku IV kategorii, kierownik maszyn statku IV kategorii, bosman okrętowy

XI-XIII

-

9

Sternik motorzysta,
brygadzista grupy sondażowej

XI-XII

-

10

Operator urządzeń hydrograficznych,
III oficer mechanik,
monter znaków nawigacyjnych,
starszy marynarz,
motorzysta,
kucharz,
sondażysta

X-XI

-

11

Marynarz

IX-X

-

12

Steward

VIII-IX

-

13

Młodszy marynarz

VII-VIII

-

14

Starszy bosman bazy

VIII-IX

-

średnie

-

15

Bosman bazy

VII-VIII

-

średnie

-

III. Urzędy żeglugi śródlądowej

1

Dyrektor urzędu

XVIII-XIX

8

według odrębnych przepisów

2

Kierownik inspektoratu eksploatacji wód

XVIII-XIX

8

wyższe

6

3

Zastępca kierownika inspektoratu eksploatacji wód

XVI-XVIII

7

wyższe

5

4

Kierownik zbiornika wodnego

XIV-XVI

6

wyższe

5

5

Zastępca kierownika zbiornika wodnego

XII-XIV

6

wyższe

4

6

Kierownik elektrowni wodnej

XIV-XVI

6

wyższe

5

7

Kierownik robót utrzymaniowych cieków wodnych

XIII-XV

6

wyższe

2

średnie

5

8

Kierownik: nadzoru wodnego, stopnia piętrzącego, śluzy, jazu

XIII-XV

5

wyższe

3

średnie

5

9

Nadzorca odcinka wód śródlądowych

X-XII

3

średnie

3

10

Kierownik statku kat. A

XI-XV

4

według odrębnych przepisów

11

Kierownik statku kat. B

X-XIV

2

12

Kierownik bosmanatu

XI-XV

4

13

Mechanik maszyn na statku kat. A

IX-XIII

-

14

Mechanik maszyn na statku kat. B

VIII-XII

-

15

Bosman - kierownik: koszarki, przystani

VI-X

1

16

Szyper, sternik

VII-X

-

17

Bosman w służbie pokładowej jednostki pływającej

VI-IX

-

18

Starszy marynarz

V-VII

-

19

Marynarz

IV-VII

-

20

Operator urządzeń hydrotechnicznych (np.: śluzy, jazu, pochylni, pompowni, elektrowni wodnej)

V-XI

-

podstawowe i kurs przysposobienia zawodowego, a gdy odrębne przepisy tego wymagają - odpowiednie zaświadczenie uprawniające do obsługi maszyn, sprzętu lub urządzeń

21

Konserwator budowli i urządzeń hydrotechnicznych

V-XI

-

 IV. Archiwa państwowe

1

Dyrektor archiwum

XVIII-XXI

10

wyższe

7

2

Pomocnik archiwisty,
pomocnik konserwatora archiwalnego,
pomocnik dokumentalisty

VI-VIII

-

średnie

-

V. Urzędy skarbowe

1

Starszy kasjer

XI-XIII

-

średnie

3

2

Kasjer

IX-XII

-

średnie

2

VI. Urzędy statystyczne

1

Dyrektor urzędu

XVIII-XXI

10

wyższe

7

VII. Okręgowe urzędy górnicze, Urząd Górniczy do Badań Kontrolnych Urządzeń Energomechanicznych

1

Dyrektor urzędu

XVIII-XXI

10

wyższe

7

2

Zastępca dyrektora

XV-XX

9

wyższe

7

VIII. Okręgowe urzędy miar i urzędy probiercze

1

Dyrektor urzędu

XVIII-XXI

10

wyższe

7

2

Naczelnik obwodowego urzędu

XV-XVII

5

wyższe

4

IX. (uchylony)

X. Regionalne zarządy gospodarki wodnej

1

Dyrektor

XX-XXI

10

wyższe

7

2

Zastępca dyrektora

XIX-XX

9

wyższe

5

3

Kierownik inspektoratu eksploatacji wód

XVIII-XIX

8

wyższe

6

4

Zastępca kierownika inspektoratu eksploatacji wód

XVI-XVIII

7

wyższe

5

5

Kierownik zbiornika wodnego

XIV-XVI

6

wyższe

5

6

Zastępca kierownika zbiornika wodnego

XII-XIV

6

wyższe

4

7

Kierownik elektrowni wodnej

XIV-XVI

6

wyższe

5

8

Kierownik robót utrzymaniowych cieków wodnych

XIII-XV

6

wyższe

2

średnie

5

9

Kierownik gospodarstwa rybackiego

XIII-XVI

6

wyższe

5

10

Kierownik: nadzoru wodnego, stopnia piętrzącego, śluzy, jazu

XIII-XV

5

wyższe

3

średnie

5

11

Nadzorca odcinka wód śródlądowych

X-XII

3

średnie

3

12

Kierownik statku kat. A

XI-XV

4

według odrębnych przepisów

13

Kierownik statku kat. B

X-XIV

2

14

Kierownik bosmanatu

XI-XV

4

15

Mechanik maszyn na statku kat. A

IX-XIII

-

16

Mechanik maszyn na statku kat. B

VIII-XII

-

17

Bosman - kierownik: koszarki, przystani

VI-X

1

18

Szyper,
stermotorzysta,
sternik

VII-X

-

19

Bosman w służbie pokładowej jednostki pływającej

VI-IX

-

20

Starszy marynarz

V-VII

-

21

Marynarz

IV-VII

-

22

Operator urządzeń hydrotechnicznych (np.: śluzy, jazu, pochylni, pompowni, elektrowni wodnej)

VI-XI

-

podstawowe i kurs przysposobienia zawodowego, a gdy odrębne przepisy tego wymagają odpowiednie zaświadczenie uprawniające do obsługi maszyn, sprzętu lub urządzeń

23

Rybak,
konserwator budowli i urządzeń hydrotechnicznych

V-XI

-

VII. PRACOWNIKÓW ZATRUDNIONYCH W JEDNOSTKACH WOJSKOWYCH PODLEGŁYCH MINISTROWI OBRONY NARODOWEJ LUB PRZEZ NIEGO NADZOROWANYCH

Lp.

Stanowisko

Kategoria zaszeregowania

Stawka dodatku funkcyjnego

Wymagania

wykształcenie

liczba lat

1

2

3

4

5

6

1

Dyrektor (kierownik, szef) jednostki organizacyjnej

XVII-XXI

10

wyższe

6

2

Zastępca dyrektora (kierownika, szefa) jednostki organizacyjnej

XV-XX

9

wyższe

5

3

Kierownik audytu wewnętrznego

XV-XIX

8

według odrębnych przepisów

4

Główny księgowy

XV-XIX

8

według odrębnych przepisów

5

Starszy asystent (lekarz)

XV-XIX

-

według odrębnych przepisów

6

Szef oddziału

XV-XIX

8

wyższe

5

7

Kierownik filii wojskowego biura emerytalnego

XV-XIX

6

wyższe

5

8

Audytor wewnętrzny

XV-XVIII

8

według odrębnych przepisów

9

Główny specjalista

XV-XVII

6

wyższe

5

10

Główny specjalista bhp

XV-XVII

6

według odrębnych przepisów

11

Psycholog

XV-XVII

-

według odrębnych przepisów

12

Radca prawny

XV-XVII

6

według odrębnych przepisów

13

Kierownik zespołu (grupy, zakładu)

XIV-XVIII

5

wyższe

5

14

Asystent (lekarz)

XIV-XVIII

-

według odrębnych przepisów

15

Szef wydziału

XIV-XVIII

5

wyższe

4

16

Zastępca szefa oddziału

XIV-XVIII

5

wyższe

4

17

Zastępca głównego księgowego

XIV-XVII

4

wyższe

3

18

Starszy inspektor dozoru technicznego

XIV-XVII

-

wyższe techniczne

4

19

Starszy inspektor kontroli wojskowej

XIV-XVII

-

wyższe

4

20

Starszy fizjoterapeuta

XIII-XVII

-

według odrębnych przepisów

21

Młodszy asystent (lekarz)

XIII-XVII

-

według odrębnych przepisów

22

Fizjoterapeuta

XIII-XVII

-

według odrębnych przepisów

23

Kustosz

XIII-XVII

-

wyższe bibliotekarskie lub informacji naukowej

3

24

Kierownik sekcji

XIII-XVII

3

wyższe

3

średnie

6

25

Pełnomocnik ds. ochrony informacji niejawnych

XIII-XVI

3

według odrębnych przepisów

26

Inspektor dozoru technicznego

XIII-XVI

-

wyższe techniczne

3

27

Inspektor kontroli wojskowej

XIII-XVI

-

wyższe

3

28

Starszy specjalista

XII-XVI

-

wyższe

3

29

Starszy specjalista bhp

XII-XVI

-

według odrębnych przepisów

30

Starszy informatyk

XII-XVI

-

wyższe

3

31

Samodzielny metrolog

XII-XVI

-

wyższe techniczne

3

32

Starszy aprobant

XII-XV

-

wyższe

3

33

Samodzielny legalizator

XII-XV

-

wyższe

2

34

Specjalista

XII-XV

-

wyższe

2

35

Specjalista bhp

XII-XV

-

według odrębnych przepisów

36

Samodzielny księgowy

XII-XV

-

wyższe

2

37

Samodzielny inspektor

XII-XV

-

wyższe

1

38

Starszy metrolog

XII-XV

-

wyższe techniczne

1

39

Starszy bibliotekarz

XII-XIV

-

wyższe bibliotekarskie lub informacji naukowej

2

średnie bibliotekarskie

4

40

Starszy legalizator

XII-XIV

-

wyższe

1

średnie

3

41

Starsza pielęgniarka

XII-XIV

-

według odrębnych przepisów

42

Starszy technik masażysta

XII-XIV

-

według odrębnych przepisów

43

Starszy ratownik medyczny

XII-XIV

-

według odrębnych przepisów

44

Referent prawno--administracyjny

XII-XIV

-

wyższe prawnicze lub administracyjne

-

45

Referent prawny

XII-XIV

-

wyższe prawnicze lub administracyjne

-

46

Referendarz

XI-XIV

-

wyższe

2

47

Aprobant

XI-XIV

-

wyższe

2

średnie

5

48

Starszy statystyk

XI-XIV

-

wyższe

1

49

Starszy technik

XI-XIV

-

średnie

4

50

Starszy inspektor

XI-XIV

-

średnie

3

51

Starszy inspektor bhp

XI-XIV

-

według odrębnych przepisów

52

Starszy księgowy

XI-XIV

-

średnie

3

53

Starszy instruktor

XI-XIV

-

średnie

3

54

Informatyk

XI-XIII

-

średnie

3

55

Legalizator

XI-XIII

-

średnie

1

56

Metrolog

XI-XIII

-

średnie

1

57

Ratownik medyczny

XI-XII

-

według odrębnych przepisów

58

Technik masażysta

XI-XII

-

według odrębnych przepisów

59

Pielęgniarka

XI-XII

-

według odrębnych przepisów

60

Kierownik archiwum

X-XIII

2

średnie

3

61

Kierownik kancelarii

X-XIII

2

średnie

3

62

Starszy kasjer

IX-XI

-

średnie

2

63

Samodzielny referent

VIII-XIII

-

średnie

4

64

Inspektor

VIII-XIII

-

średnie

2

65

Inspektor bhp

VIII-XIII

-

według odrębnych przepisów

66

Instruktor

VIII-XIII

-

średnie

2

67

Podreferendarz

VIII-XIII

-

średnie

2

68

Statystyk

VIII-XIII

-

średnie

2

69

Technik

VIII-XIII

-

średnie

2

70

Starszy laborant

VIII-XII

-

średnie

2

71

Bibliotekarz

VIII-XII

-

średnie bibliotekarskie

2

72

Starszy referent

VIII-XII

-

średnie

2

73

Starszy magazynier

VIII-XII

-

średnie

2

74

Księgowy

VIII-XII

-

średnie

1

75

Magazynier

VIII-XI

-

średnie

1

76

Kasjer

VIII-X

-

średnie

1

77

Referent

VIII-X

-

średnie

-

78

Zaopatrzeniowiec

VIII-IX

-

średnie

1

79

Sekretarz

VII-XII

-

średnie

1

80

Laborant

VII-IX

-

średnie

-

Stanowiska pomocnicze, robotnicze i obsługi

1

Starszy dokumentalista

IX-XII

-

średnie

3

2

Starszy archiwista

VIII-XI

-

średnie

3

3

Dokumentalista

VIII-X

-

średnie

1

4

Archiwista

VII-X

-

średnie

-

5

Kierowca

VII-X

-

według odrębnych przepisów

6

Elektromechanik

VII-IX

-

zasadnicze

-

7

Kucharz

VII-IX

-

zasadnicze

-

8

Mechanik

VII-IX

-

zasadnicze

-

9

Operator

VII-IX

-

zasadnicze

-

10

Rzemieślnik wykwalifikowany

VII-IX

-

zasadnicze

-

11

Konserwator

VI-VIII

-

podstawowe

-

12

Pomoc kuchenna

VI-VIII

-

podstawowe

-

13

Robotnik gospodarczy

VI-VIII

-

podstawowe

-

14

Robotnik magazynowy

VI-VIII

-

podstawowe

-

15

Portier

IV-VI

-

podstawowe

-

16

Sprzątaczka

IV-VI

-

podstawowe

-

Stanowiska wewnętrznych służb ochrony

1

Komendant oddziału wart cywilnych

XIII-XV

3

według odrębnych przepisów

2

Zastępca komendanta oddziału wart cywilnych

XII-XIV

2

według odrębnych przepisów

3

Dowódca warty

XII-XIV

1

według odrębnych przepisów

4

Wartownik

X-XII

-

według odrębnych przepisów

VIII. PRACOWNIKÓW ZATRUDNIONYCH W INSTYTUCIE PAMIĘCI NARODOWEJ - KOMISJI ŚCIGANIA ZBRODNI PRZECIWKO NARODOWI POLSKIEMU

Lp.

Stanowisko

Kategoria zaszeregowania

Stawka dodatku funkcyjnego do

Wymagane kwalifikacje

wykształcenie

liczba lat pracy

1

2

3

4

5

6

1

Dyrektor: biura, oddziału, zastępca dyrektora: Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa, Biura Poszukiwań i Identyfikacji, Biura Edukacji Narodowej, Biura Badań Historycznych, Biura Lustracyjnego

XIX-XXI

10

wyższe

7

główny księgowy

według odrębnych 
przepisów

2

Zastępca dyrektora: biura, oddziału,
naczelnik: oddziałowego biura,
oddziałowego archiwum Instytutu
Pamięci Narodowej,
zastępca naczelnika oddziałowego biura
lustracyjnego,
rzecznik prasowy

XVIII-XX

9

wyższe

7

główny księgowy oddziału

według odrębnych 
przepisów

3

Pełnomocnik do spraw ochrony informacji niejawnych

XVII-XIX

9

wyższe

7

4

Naczelnik: wydziału, delegatury

XVII-XVIII

8

wyższe

7

5

Zastępca naczelnika: oddziałowego biura, oddziałowego archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, wydziału, delegatury

XVI-XVIII

7

wyższe

7

6

Główny: specjalista, analityk, kierownik wydziału archiwalnego w delegaturze,
kierownik: sekcji, referatu, archiwum, pracowni, laboratorium, sekretariatu, administrator systemu informatycznego

XV-XVII

6

wyższe

7

radca prawny

według odrębnych 
przepisów

7

Koordynator zespołu,
starszy: specjalista, informatyk, analityk, kustosz archiwalny, konserwator archiwalny

XIII-XV

-

wyższe

6

8

Specjalista,
informatyk,
analityk,
kustosz archiwalny,
konserwator archiwalny,
starszy dokumentalista

XII-XIV

-

wyższe

4

9

Dokumentalista,
starszy: inspektor, archiwista, fotograf,
laborant

XI-XIII

-

wyższe

2

średnie

4

10

Inspektor,
archiwista,
starszy księgowy

IX-XII

-

wyższe

-

średnie

2

11

Starszy referent,
księgowy,
fotograf,
laborant,
młodszy: archiwista, konserwator archiwalny

VIII-XI

-

średnie

2

12

Referent, młodszy księgowy

V-IX

-

średnie

-

13

Pomocnik: archiwisty, konserwatora archiwalnego, dokumentalisty

VI-VIII

-

średnie

-

IX. PRACOWNIKÓW ZATRUDNIONYCH W KANCELARII POLSKIEJ AKADEMII NAUK ORAZ BIURZE CENTRALNEJ KOMISJI DO SPRAW STOPNI I TYTUŁÓW

Lp.

Stanowisko

Kategoria zaszeregowania

Stawka dodatku funkcyjnego do

Wymagane kwalifikacje

wykształcenie

liczba lat pracy

1

2

3

4

5

6

1

Kanclerz Polskiej Akademii Nauk

XXI

10

wyższe

7

2

Dyrektor biura (zespołu),
Dziekan wydziału Polskiej Akademii Nauk

XIX-XXI

10

wyższe

7

3

Wicedyrektor biura (zespołu),
rzecznik prasowy

XVIII-XX

9

wyższe

7

główny specjalista do spraw legislacji

wyższe prawnicze

główny księgowy

według odrębnych przepisów

4

Naczelnik działu (zespołu),
naczelnik oddziału Polskiej Akademii Nauk,
radca Prezesa Polskiej Akademii Nauk

XVII-XVIII

8

wyższe

7

pełnomocnik do spraw ochrony informacji niejawnych, audytor wewnętrzny

według odrębnych przepisów

5

Główny specjalista, administrator sieci, administrator systemu informatycznego

XV-XVII

6

wyższe

7

radca prawny

według odrębnych przepisów

6

Starszy specjalista

XIII-XV

-

wyższe

6

7

Starszy: programista, informatyk

XII-XV

-

wyższe

6

8

Specjalista,
programista,
informatyk

XII-XIV

-

wyższe

4

9

Starszy inspektor

XI-XIII

-

wyższe

3

średnie

6

10

Inspektor,
starszy księgowy,
technik informatyczny

IX-XII

-

wyższe

-

średnie

2

referent prawny

wyższe prawnicze

-

11

Księgowy,
starszy referent

VIII-XI

-

średnie

-

12

Referent

VI-IX

-

średnie

-

X. PRACOWNIKÓW ZATRUDNIONYCH W PROKURATORII GENERALNEJ RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Lp.

Stanowisko

Kategoria zaszeregowania

Stawka
dodatku
funkcyjnego
do

Wymagane kwalifikacje

Wykształcenie

liczba lat pracy

1

2

3

4

5

6

1

Dyrektor biura

XIX-XXI

10

wyższe

7

2

Wicedyrektor biura 

XVIII-XX

9

wyższe

7

Główny księgowy

według odrębnych przepisów

3

Pełnomocnik do spraw ochrony informacji niejawnych

XVII-XIX

9

wyższe

7

4

Naczelnik wydziału

XVII-XVIII

8

wyższe

7

5

Ekspert

XVII-XIX

6

wyższe

5

6

Główny specjalista

XV-XVII

6

wyższe

7

7

Asystent radcy

XII-XVII

-

według odrębnych przepisów

8

Specjalista

XII-XV

-

wyższe

4

9

Starszy inspektor, samodzielny księgowy

XI-XIV

-

wyższe

2

średnie

4

10

Inspektor

IX-XIII

-

wyższe

-

średnie

2

11

Starszy referent, księgowy

VIII-XI

-

średnie

-

12

Referent

VI-IX

-

średnie

-

XI. PRACOWNIKÓW ZATRUDNIONYCH W KASIE ROLNICZEGO UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO

Lp.

Stanowisko

Kategoria zaszeregowania

Stawka
dodatku
funkcyjnego
do

Wymagane kwalifikacje

wykształcenie

liczba lat pracy

1

2

3

4

5

6

I. Centrala Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

1

Dyrektor biura

XX-XXI

10

wyższe

5

Naczelny lekarz Kasy

wyższe
medyczne i tytuł
specjalisty

Główny księgowy Kasy

według odrębnych przepisów

2

Wicedyrektor biura, rzecznik prasowy

XIX-XX

9

wyższe

5

3

Radca Prezesa,
pełnomocnik Prezesa kierujący zespołem będącym samodzielną komórką organizacyjną

XVIII-XIX

8

wyższe

5

Pełnomocnik do spraw ochrony informacji niejawnych

według odrębnych przepisów

4

Lekarz - inspektor nadzoru orzecznictwa lekarskiego

XVII-XVIII

7

wyższe
medyczne i tytuł
specjalisty

5

Audytor wewnętrzny, radca prawny

według odrębnych przepisów

5

Legislator

XVII-XVIII

7

wyższe prawnicze i
aplikacja legislacyjna

6

6

Główny specjalista

XVI-XVII

6

wyższe

4

Główny informatyk

wyższe informatyczne lub pokrewne

4

7

Kierownik kancelarii tajnej

XII-XIII

2

wyższe

-

średnie

3

8

Starszy specjalista

XV-XVI

-

wyższe

4

Starszy informatyk

wyższe informatyczne lub pokrewne

3

9

Specjalista

XIV-XV

-

wyższe

2

10

Samodzielny inspektor

XIV-XV

-

średnie

7

11

Informatyk

XIV-XV

-

wyższe informatyczne lub pokrewne

-

średnie informatyczne lub pokrewne

2

12

Starszy inspektor

XIII-XIV

-

średnie

4

13

Młodszy informatyk

XII-XIII

-

wyższe informatyczne lub pokrewne

-

średnie informatyczne lub pokrewne

1

14

Młodszy specjalista

XI-XII

-

wyższe

-

15

Starszy księgowy

XI-XII

-

wyższe

-

średnie

2

16

Inspektor

XI-XII

-

średnie

2

17

Księgowy,
referent

IX-X

-

średnie

-

II. Oddziały Regionalne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

1

Dyrektor oddziału

XIX-XX

9

wyższe

5

2

Zastępca dyrektora oddziału

XVIII-XIX

8

wyższe

5

Główny księgowy oddziału

według odrębnych przepisów

Lekarz regionalny - inspektor orzecznictwa lekarskiego

wyższe
medyczne i tytuł
specjalisty

3

3

Zastępca głównego księgowego oddziału

XVII-XVIII

7

wyższe ekonomiczne

3

4

Kierownik placówki terenowej

XVI-XVIII

7

wyższe

4

5

Kierownik wydziału,
zastępca kierownika placówki terenowej

XV-XVII

6

wyższe

3

6

Lekarz - inspektor orzecznictwa lekarskiego

XVI-XVII

6

wyższe
medyczne i tytuł
specjalisty

3

7

Kierownik samodzielnego referatu,
zastępca kierownika wydziału

XIV-XVI

5

wyższe

3

Radca prawny

według odrębnych przepisów

8

Kierownik referatu,
główny specjalista

XIII-XV

5

wyższe

3

Główny informatyk

wyższe informatyczne lub pokrewne

3

9

Starszy aprobant,
starszy specjalista

XII-XIV

-

wyższe

3

Starszy informatyk

wyższe informatyczne lub pokrewne

1

10

Starszy inspektor ubezpieczeń

XI-XIII

-

wyższe

2

średnie

4

11

Samodzielny inspektor

XI-XIII

-

średnie

7

12

Aprobant

XI-XIII

-

wyższe

2

średnie

4

13

Specjalista

XI-XIII

-

wyższe

-

14

Informatyk

XI-XIII

-

wyższe informatyczne lub pokrewne

-

średnie informatyczne lub pokrewne

2

15

Starszy inspektor,
samodzielny księgowy

X-XII

-

wyższe

2

średnie

4

16

Inspektor ubezpieczeń

IX-XI

-

wyższe

-

średnie

2

17

Młodszy informatyk

IX-XI

-

wyższe

-

średnie

2

18

Młodszy specjalista

VIII-X

-

wyższe

-

19

Inspektor,
starszy księgowy

VIII-X

-

wyższe

-

średnie

2

20

Starszy referent ubezpieczeń

VIII-X

-

wyższe

-

średnie

1

21

Referent ubezpieczeń

VII-IX

-

średnie

-

22

Starszy referent,
księgowy

VII-IX

-

wyższe

-

średnie

1

23

Referent

VI-VIII

-

średnie

-

III. Stanowiska pomocnicze, robotnicze i obsługi w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

1

Introligator przemysłowy, operator naświetlacz fotoskładu

VIII-IX

-

zasadnicze oraz przeszkolenie specjalistyczne

-

2

Rzemieślnik specjalista

IX-X

-

zasadnicze

3

Kierowca autobusu,
kierowca samochodu ciężarowego,
kierowca samochodu dostawczego,
kierowca samochodu osobowego

według odrębnych przepisów

3

Zaopatrzeniowiec

VIII-IX

-

średnie

-

4

Konserwator,
operator urządzeń powielających,
rzemieślnik wykwalifikowany

VII-VIII

-

zasadnicze

-

5

Robotnik gospodarczy

V-VI

-

podstawowe

-

6

Portier,
dozorca

III-IV

-

podstawowe

-

7

Sprzątaczka

III-IV

-

podstawowe

-

XII. PRACOWNIKÓW ZATRUDNIONYCH NA STANOWISKACH POMOCNICZYCH

Lp.

Stanowisko

Kategoria zaszeregowania

Stawka dodatku funkcyjnego do

Wymagane kwalifikacje

wykształcenie

liczba lat pracy

1

2

3

4

5

6

I. Wszystkie urzędy i inne jednostki

1

Kierownik: bazy transportu, administracji budynkiem

XIV-XVI

5

wyższe

5

2

Kierownik budowy

XIII-XV

6

wyższe

3

ekspert,
administrator: systemu, aplikacji

-

3

Kierownik: zakładu obsługi samochodów, zespołu magazynów

XII-XIV

4

średnie

4

4

Zastępca kierownika bazy transportu

XII-XIV

3

średnie

3

starszy laborant

-

5

Starszy serwisant urządzeń elektronicznych

XII-XIV

-

wyższe

-

6

Kierownik punktu żywienia

XI-XIII

3

średnie

4

kierownik magazynu technicznego

2

starszy kasjer,
kasjer walutowy

-

konserwator elektronicznych maszyn cyfrowych i magnetycznych nośników informatycznych

3

7

Sekretarka,
serwisant urządzeń elektronicznych

IX-XIII

-

średnie

-

8

Zastępca kierownika: zakładu obsługi samochodów, administracji budynkiem,
kierownik: ośrodka informacji naukowej, warsztatu, stacji obsługi, garażu, zespołu magazynów, kotłowni wysokoprężnej, informatorium

X-XII

3

średnie

4

kierownik biblioteki

według odrębnych przepisów

9

Zastępca kierownika punktu żywienia

X-XII

1

średnie

2

10

Kierownik: obiektu, zmiany

X-XI

3

średnie

3

11

Starszy: magazynier w magazynie technicznym, kontroler techniczny, dyspozytor, administrator

X-XI

-

średnie

2

starszy bibliotekarz

według odrębnych przepisów

12

Zastępca kierownika: warsztatu, stacji obsługi, garażu, obiektu

IX-XI

2

średnie

3

13

Laborant

IX-XI

-

średnie

2

operator urządzeń elektronicznych, elektrotechnik

-

14

Zaopatrzeniowiec

VIII-XI

-

średnie

-

15

Kierownik: magazynu, hali maszyn, kotłowni

IX-X

2

średnie

3

kierownik: bursy, internatu

1

16

Maszynistka klasy mistrzowskiej,
dyspozytor,
kontroler techniczny

IX-X

-

średnie

3

sekretarka-maszynistka,
kreślarz

-

magazynier w magazynie technicznym

zasadnicze

1

17

Starszy operator urządzeń przygotowania danych

VIII-X

-

średnie

2

18

Ankieter

VI-X

-

średnie

2

19

Kierownik: biura podawczego, kancelarii głównej, kancelarii tajnej, archiwum, centrali telefonicznej

VIII-IX

2

średnie

3

20

Starszy magazynier,
starsza maszynistka,
kasjer,
intendent,
administrator

VIII-IX

-

średnie

-

bibliotekarz

według odrębnych przepisów

21

Operator urządzeń przygotowania danych

VII-IX

-

średnie

-

22

Archiwista,
magazynier,
starszy telefonista,
maszynistka,
teletypista,
pomoc laboratoryjna,
recepcjonista,
ekspedytor poczty

VII-VIII

-

średnie

-

23

Telefonista

V-VI

-

podstawowe i umiejętność wykonywania czynności

-

24

Pokojowy

IV-V

-

podstawowe

-

II. Urzędy celne

1

Kierownik lodzi patrolowej

X-XII

3

dyplom porucznika żeglugi
przybrzeżnej z 24-miesię-
czną praktyką pływania
w dziale służby pokładowej na
stanowiskach oficerskich

2

Motorzysta łodzi patrolowej

VII-IX

-

stopień motorzysty okrętowego

IIa. Urzędy żeglugi śródlądowej

1

Kierownik zespołu inspektorów nadzoru inwestorskiego

XIV-XVI

7

według odrębnych przepisów

2

Kierownik budowy

XII-XV

6

wyższe

4

średnie

6

starszy inspektor nadzoru inwestorskiego

według odrębnych przepisów

3

Zastępca kierownika budowy

XII-XIV

6

wyższe

2

średnie

5

4

Inspektor nadzoru inwestorskiego

XII-XIII

5

według odrębnych przepisów

5

Kierownik magazynu przeciwpowodziowego

X-XII

4

średnie

3

starszy mistrz

3

6

Mistrz

IX-XI

2

zasadnicze zawodowe

2

III. Komenda Główna Policji

1

Starszy: kontroler techniczny, dyspozytor

IX-XII

-

średnie

2

IV. Urząd do Spraw Cudzoziemców

1

Kierownik administracyjny ośrodka dla cudzoziemców

X-XIII

3

średnie

4

2

Zastępca kierownika administracyjnego ośrodka dla cudzoziemców

X-XII

2

średnie

3

3

Kuchmistrz

IX-XI

2

zasadnicze

3

4

Opiekun cudzoziemców

VIII-XI

-

średnie

2

5

Kucharz

IX-X

-

zasadnicze

-

6

Młodszy opiekun cudzoziemców

VII-IX

-

średnie

-

7

Pomoc kucharza

V-VI

-

podstawowe

-

V. (uchylony)

VI. Wojewódzkie inspektoraty weterynarii

1

Pomoc laboratoryjna

VII-X

-

umiejętność
wykonywania
zawodu

-

VII. Powiatowe inspektoraty weterynarii

1

Pomoc techniczna na stanowisku badania mięsa,
dezynfektor

VIII-X

-

umiejętność
wykonywania
zawodu

-

VIII. Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej

1

Kierownik: biblioteki naukowej, zespołu informacji naukowej i dokumentacji

XIX-XXI

9

wyższe

4

2

Główny specjalista informacji naukowej i dokumentacji

XVIII-XIX

3

wyższe

5

3

Starszy specjalista informacji naukowej i dokumentacji

XVII-XVIII

2

wyższe

4

4

Bibliotekarz

XVI-XVII

-

według odrębnych przepisów

informatyk

wyższe

-

5

Specjalista informacji naukowej i dokumentacji

XV-XVII

-

wyższe, średnie bibliotekarskie lub informacji naukowej

-

6

Kierownik zespołu obsługi: technicznej, transportowej, gospodarczej, kancelaryjnej

XII-XV

4

średnie

4

7

Zastępca kierownika zespołu obsługi: technicznej, transportowej, gospodarczej, kancelaryjnej

XI-XIV

3

średnie

3

8

Inspektor nadzoru robót remontowych

XI-XIV

-

według odrębnych przepisów

9

Inspektor ds. p.poż.

XI-XIII

-

10

Koordynator usług serwisowych sprzętu biurowego

X-XII

-

średnie

2

IX. Regionalne zarządy gospodarki wodnej

1

Kierownik zespołu inspektorów nadzoru inwestorskiego

XIV-XVI

7

według odrębnych przepisów

2

Kierownik budowy

XII-XV

6

wyższe

4

średnie

6

starszy inspektor nadzoru inwestorskiego

według odrębnych przepisów

3

Zastępca kierownika budowy

XII-XIV

6

wyższe

2

średnie

5

4

Inspektor nadzoru inwestorskiego

XII-XIII

5

według odrębnych przepisów

5

Kierownik magazynu przeciwpowodziowego

X-XII

4

średnie

3

starszy mistrz

3

6

Mistrz

IX-XI

2

zasadnicze zawodowe

2

X. Jednostki organizacyjne Policji, z wyłączeniem Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz szkół policyjnych

1

Główny specjalista do spraw bhp

XIV-XVI

-

według odrębnych przepisów

2

Specjalista do spraw bhp

XIII-XV

-

3

Starszy inspektor do spraw bhp

XII-XIV

-

4

Inspektor do spraw bhp

XI-XIII

-

XI. Służba Wywiadu Wojskowego

1

Inspektor ds. p.poż.

XI-XIII

-

według odrębnych przepisów

XII. Agencja Wywiadu

1

Starszy operator systemu

XIX-XXI

7

wyższe

3

2

Starszy logistyk

XVIII-XX

6

wyższe

3

3

Starszy asystent

XVII-XIX

5

wyższe

2

4

Operator systemu

XV-XVII

-

wyższe

1

5

Logistyk

XIV-XVI

-

wyższe

1

6

Asystent

XIII-XV

-

wyższe

-

7

Młodszy operator systemu

XII-XIV

-

średnie

-

8

Młodszy logistyk

XI-XIII

-

średnie

-

9

Młodszy asystent

X-XII

-

średnie

-

XIII. PRACOWNIKÓW ZATRUDNIONYCH NA STANOWISKACH ROBOTNICZYCH I OBSŁUGI

Lp.

Stanowisko

Kategoria zaszeregowania

Stawka dodatku funkcyjnego do

Wymagane kwalifikacje

wykształcenie

liczba lat pracy

1

2

3

4

5

6

I. Wszystkie urzędy i inne jednostki

1

Starszy rzemieślnik specjalista

X-XII

-

zasadnicze

4

2

Kierowca autobusu

X-XI

-

według odrębnych przepisów

rzemieślnik specjalista,
operator maszyn cyfrowych

zasadnicze

3

3

Kierowca samochodu specjalistycznego

IX-XI

-

według odrębnych przepisów

kierowca samochodu: ciężarowego, dostawczego

IX-X

4

Mechanik samochodowy,
maszynista offsetowy,
kserografista

IX-X

-

zasadnicze

2

5

Konserwator,
rzemieślnik wykwalifikowany,
ślusarz-spawacz,
elektryk,
stolarz,
tapicer,
szklarz,
malarz,
introligator,
palacz c.o.,
hydraulik

VIII-IX

-

zasadnicze

-

6

Kierowca samochodu osobowego

VII-VIII

-

według odrębnych przepisów

7

Operator urządzeń powielających, robotnik: magazynowy, transportowy

VI-VIII

-

podstawowe

-

8

Robotnik gospodarczy

V-VII

-

podstawowe

-

9

Portier,
szatniarz,
dozorca,
dźwigowy,
woźny

IV-V

-

podstawowe

-

10

Sprzątaczka

III-IV

-

podstawowe

-

11

Goniec

II-IV

-

podstawowe

-

II. Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa

1

Konserwator aparatury laboratoryjnej

IX-XI

-

średnie
zawodowe
i uprawnienia
specjalistyczne

3

2

Robotnik szklarniowy

VI-X

-

zasadnicze zawodowe

-

III. (uchylony)

IV. Urzędy żeglugi śródlądowej

1

Stermotorzysta

VII-XIV

-

według odrębnych przepisów

2

Bosman przystaniowy

VIII-IX

-

według odrębnych przepisów

3

Kierowca

VI-XI

-

według odrębnych przepisów

maszynista operator maszyn budowlanych, operator-mechanik

podstawowe i kurs przysposobienia zawodowego, a gdy odrębne przepisy tego wymagają - odpowiednie zaświadczenie uprawniające do obsługi maszyn, sprzętu lub urządzeń

4

Rzemieślnik ochrony wód (np.: tokarz, zbrojarz, spawacz, ślusarz, elektryk, radiomechanik, elektromonter, betoniarz), konserwator: instalacji elektroenergetycznych, urządzeń mechanicznych

V-XI

-

5

Rzemieślnik gospodarczy

II-VIII

-

V. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

1

Operator kierowca,
mechanik kierowca

IX-XII

-

według odrębnych przepisów

2

Starszy dróżnik

IX-XI

-

zasadnicze

2

starszy promowy

podstawowe

5

3

Dróżnik

VI-IX

-

podstawowe

-

VI. Urzędy celne

1

Konserwator sprzętu radiologicznego i elektronicznego

X-XII

-

średnie techniczne

3

VII. Jednostki organizacyjne Policji, z wyłączeniem Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz szkół policyjnych, oddziały Straży Granicznej, komendy wojewódzkie i powiatowe (miejskie) Państwowej Straży Pożarnej, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu, Służba Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służba Wywiadu Wojskowego

1

Mechanik-elektronik

XI-XIII

-

średnie

2

2

Starszy mistrz

XI-XII

3

zasadnicze

4

technolog żywienia

-

średnie

2

3

Starszy technik,
starszy muzyk,
mechanik silników okrętowych

X-XII

-

średnie

2

4

Technik ochrony

VII-XII

-

średnie

2

5

Mistrz garmażeryjny lub cukierniczy,
kuchmistrz,
mistrz

IX-XI

2

zasadnicze

3

6

Technik,
pracownik ochrony,
muzyk

IX-XI

-

średnie

-

7

Ślusarz-tokarz,
blacharz samochodowy,
diagnosta samochodowy,
elektromechanik,
blacharz-dekarz,
elektryk samochodowy,
elektromonter,
lakiernik samochodowy

IX-XI

-

zasadnicze

-

kierowca samochodu specjalnego

według odrębnych przepisów

8

Kucharz,
mechanik (np.: urządzeń chłodniczych lub
garmażeryjnych, rusznikarz, maszyn biurowych,
urządzeń przeciwpożarowych, urządzeń slipowych),
malarz-murarz,
monter-konserwator (urządzeń i sieci wodno-
-kanalizacyjnej, c.o. i gazowej, urządzeń łączności),
palacz kotłowni wysokoprężnych

IX-X

-

zasadnicze

-

9

Starszy mechanik centrali telefonicznej

VIII-IX

-

średnie

3

10

Szewc,
krawiec,
spawacz,
tynkarz-glazurnik

VIII-IX

-

zasadnicze

-

kierowca ciągnika,
kierowca karetki sanitarnej (pogotowia),
kierowca mikrobusu

według odrębnych przepisów

11

Kelner,
młodszy kucharz,
gospodarz obiektu,
operator urządzeń piorących,
operator urządzeń oczyszczalni ścieków

VII-VIII

-

podstawowe

-

12

Operator wózka akumulatorowego, ogrodnik

VI-VIII

-

podstawowe

-

13

Pomocnik kierowcy

VI-VII

-

podstawowe

-

14

Pomoc kucharza,
pomocnik palacza c.o.,
pracownik obsługi gospodarczej w komisariatach Policji,
palacz pieców zwykłych

V-VI

-

podstawowe

-

VIII. Wojewódzkie inspektoraty ochrony roślin i nasiennictwa

1

Konserwator aparatury laboratoryjnej

IX-XII

-

średnie
zawodowe
i uprawnienia
specjalistyczne

3

2

Robotnik szklarniowy,
robotnik laboratoryjny

VI-X

-

zasadnicze zawodowe

-

3

Sprzątaczka laboratoryjna

IV-VI

-

podstawowe

-

IX. Regionalne zarządy gospodarki wodnej

1

Kierowca

VI-XI

-

według odrębnych przepisów

maszynista operator maszyn budowlanych,
operator-mechanik

podstawowe i kurs przysposobienia zawodowego, a gdy odrębne przepisy tego wymagają - odpowiednie zaświadczenie uprawniające do obsługi maszyn, sprzętu lub urządzeń

2

Rzemieślnik ochrony wód (np.: tokarz, zbrojarz, spawacz, ślusarz, elektryk, radiomechanik, elektromonter, betoniarz), konserwator: instalacji elektroenergetycznych, urządzeń mechanicznych

V-XI

-

3

Rzemieślnik gospodarczy

II-VIII

-

XIV. PRACOWNIKÓW ZATRUDNIONYCH W WEWNĘTRZNEJ SŁUŻBIE OCHRONY

Lp.

Stanowisko

Kategoria zaszeregowania

Stawka dodatku funkcyjnego do

Wymagane kwalifikacje

wykształcenie

liczba lat pracy

1

2

3

4

5

6

I. Ministerstwo Finansów, Służba Kontrwywiadu Wojskowego

1

Szef ochrony

XI-XIV

5

według odrębnych przepisów

2

Zastępca szefa ochrony

X-XII

4

3

Dowódca zmiany,
dowódca warty w Służbie Kontrwywiadu
Wojskowego

IX-XI

3

4

Starszy wartownik-konwojent, starszy wartownik

VI-IX

-

5

Wartownik- konwojent, wartownik

V-VII

-

6

Młodszy wartownik-konwojent

IV-VI

-

II. Archiwa państwowe

1

Szef ochrony

IX-XI

3

według odrębnych przepisów

2

Starszy wartownik-konwojent

VI-IX

-

3

Wartownik- konwojent

V-VII

-

4

Młodszy wartownik-konwojent

IV-VI

-

XV. PRACOWNIKÓW ZATRUDNIONYCH W ZAKŁADZIE EMERYTALNO-RENTOWYM MINISTERSTWA SPRAW WEWNĘTRZNYCH

Lp.

Stanowisko

Kategoria
zaszeregowania

Stawka
dodatku
funkcyjnego
do

Wymagane kwalifikacje

wykształcenie

liczba lat
pracy

1

2

3

4

5

6

I. Stanowiska kierownicze

1

Dyrektor Zakładu

XVIII-XXI

10

wyższe

7

2

Zastępca Dyrektora Zakładu

XV-XX

9

wyższe

7

3

Przewodniczący Centralnej Komisji Lekarskiej

XVIII-XX

9

według odrębnych przepisów

Zastępca Przewodniczącego Centralnej Komisji Lekarskiej

4

Przewodniczący Rejonowej Komisji Lekarskiej

XVII-XIX

8

według odrębnych przepisów

Zastępca Przewodniczącego Rejonowej Komisji Lekarskiej

Naczelnik Wydziału ds. orzecznictwa lekarskiego

wyższe

5

5

Zastępca Naczelnika Wydziału ds. orzecznictwa lekarskiego

XVI-XVIII

7

wyższe

4

Kierownik Zespołu w Wydziale ds. orzecznictwa lekarskiego

II. Stanowiska samodzielne

1

Lekarz orzecznik Centralnej Komisji Lekarskiej

XVII-XIX

8

według odrębnych przepisów

doradca Dyrektora Zakładu ds. medycznych

7

wyższe

5

2

Audytor wewnętrzny

XVII-XVIII

8

według odrębnych przepisów

3

Lekarz orzecznik Rejonowej Komisji Lekarskiej

XVI-XVIII

7

według odrębnych przepisów

radca prawny

główny specjalista ds. orzecznictwa lekarskiego

6

wyższe

4

główny specjalista ds. medycznych

wyższe medyczne

rzecznik prasowy

wyższe

4

Specjalista ds. orzecznictwa lekarskiego

XV-XVII

-

wyższe

2

specjalista ds. medycznych

wyższe medyczne

ekspert ds. medycznych

wyższe medyczne

1

średnie medyczne

5

III. Stanowiska administracyjne

1

Starszy inspektor ds. medycznych

XIII-XVI

5

średnie medyczne

4

2

Starszy asystent ds. orzecznictwa lekarskiego

XII-XV

-

średnie

3

starszy asystent ds. medycznych

średnie medyczne

3

Asystent ds. orzecznictwa lekarskiego

XI-XIV

-

średnie

1

asystent ds. medycznych

średnie medyczne

4

Instruktor ds. orzecznictwa lekarskiego

X-XII

-

średnie

1

5

Referent ds. medycznych

VIII-X

-

średnie medyczne

-

IV. Stanowiska pomocnicze, robotnicze i obsługi

1

Starszy inspektor

XIII-XVI

5

średnie

4

2

Inspektor

XII-XV

-

średnie

2

3

Sekretarka

IX-XIII

-

średnie

.

4

Starszy technik

X-XII

-

średnie

2

starszy referent

5

Kierownik obiektu

X-XI

3

średnie

3

rzemieślnik specjalista

-

zasadnicze

operator maszyn cyfrowych

6

Technik

VIII-X

-

średnie

-

referent

7

Administrator

VIII-IX

-

średnie

-

starszy magazynier

8

Kierowca samochodu osobowego

VII-VIII

-

według odrębnych przepisów