Facebook

Kliknij ten link, aby przejść do panelu logowania.
Teraz do wszystkich płatnych Serwisów internetowych
Wydawnictwa Podatkowego GOFIN loguj się w jednym
miejscu.


Po zalogowaniu znajdziesz menu z linkiem do swojego
konta abonenta i dodatkowych opcji.

Jak szukać?»

Ujednolicone przepisy prawne - www.przepisy.gofin.pl
Aktualnie jesteś: Ujednolicone przepisy prawne (strona główna) » Inne » Obrót instrumentami finansowymi »  Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 10.10.2005 r. w ...

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 10.10.2005 r. w sprawie obowiązków sprawozdawczych podmiotów prowadzących na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność maklerską, w zakresie wykonywania czynności pośrednictwa w nabywaniu i zbywaniu maklerskich instrumentów finansowych będących w obrocie na zagranicznych rynkach regulowanych

 Dz. U. z 2005 r. nr 206, poz. 1711

Uwaga od redakcji:
Rozporządzenie utraciło moc z dniem 21.10.2009 r.

Na podstawie art. 94 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. nr 183, poz. 1538) zarządza się, co następuje:

§ 1. 1. Rozporządzenie określa obowiązki sprawozdawcze domów maklerskich, banków prowadzących działalność maklerską oraz, z zastrzeżeniem ust. 2, zagranicznych firm inwestycyjnych prowadzących na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność maklerską w formie oddziału i zagranicznych osób prawnych, o których mowa w art. 115 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, prowadzących na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność maklerską w formie oddziału, w zakresie wykonywania czynności pośrednictwa w nabywaniu i zbywaniu maklerskich instrumentów finansowych będących w obrocie na zagranicznych rynkach regulowanych.

2. W przypadku zagranicznych firm inwestycyjnych oraz zagranicznych osób prawnych, o których mowa w ust. 1, wskazane w rozporządzeniu obowiązki sprawozdawcze mają zastosowanie do czynności wykonywanych na rzecz podmiotu określonego w art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. - Prawo dewizowe (Dz. U. nr 141, poz. 1178, z 2003 r. nr 228, poz. 2260 oraz z 2004 r. nr 91, poz. 870 i nr 173, poz. 1808).

§ 2. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:

    1) ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi;

    2) zagranicznym rynku regulowanym - rozumie się przez to rynek organizowany poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej w sposób określony w art. 14 ustawy;

    3) podmiotach prowadzących działalność maklerską - rozumie się przez to domy maklerskie, banki prowadzące działalność maklerską oraz zagraniczne firmy inwestycyjne prowadzące na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność maklerską w formie oddziału i zagraniczne osoby prawne, o których mowa w art. 115 ustawy, prowadzące na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność maklerską w formie oddziału.

§ 3. 1. Podmioty prowadzące działalność maklerską przekazują Komisji Papierów Wartościowych i Giełd sprawozdania miesięczne, sporządzane według stanu na ostatni dzień miesiąca kalendarzowego.

2. Podmioty prowadzące działalność maklerską przekazują sprawozdanie miesięczne do dziesiątego dnia miesiąca następującego po zakończeniu miesiąca objętego tym sprawozdaniem.

3. Wzory sprawozdań miesięcznych stanowią załączniki nr 1-6 do rozporządzenia.

§ 4. 1. W przypadku gdy podmioty prowadzące działalność maklerską posiadają rachunek służący do przechowywania maklerskich instrumentów finansowych swoich klientów, otwarty w zagranicznym podmiocie prowadzącym rachunki, na których zapisywane są maklerskie instrumenty finansowe, przekazują w sprawozdaniu miesięcznym dane opracowane zgodnie z wzorami zawartymi w załącznikach nr 1-6 do rozporządzenia.

2. W przypadku gdy podmioty prowadzące działalność maklerską nie posiadają rachunku, o którym mowa w ust. 1, przekazują w sprawozdaniu miesięcznym dane opracowane zgodnie z wzorami zawartymi w załącznikach nr 1, 3 i 5 do rozporządzenia.

§ 5. 1. Wartość maklerskich instrumentów finansowych wykazywaną w sprawozdaniu miesięcznym, których wzory stanowią załączniki nr 2, 4 i 6 do rozporządzenia, ustala się na ostatni dzień okresu sprawozdawczego, według wartości rynkowej tych instrumentów w kraju, w którym są one przechowywane na rachunkach.

2. W przypadku gdy określony maklerski instrument finansowy jest w danym kraju przedmiotem obrotu na więcej niż jednym rynku regulowanym, ustalenie wartości tego instrumentu następuje według jego wartości rynkowej, osiągniętej na rynku, na którym w okresie sprawozdawczym wolumen obrotów był największy.

§ 6. Obowiązek sporządzenia pierwszego sprawozdania miesięcznego powstaje:

    1) dla podmiotów prowadzących działalność maklerską, które w dniu wejścia w życie rozporządzenia wykonują czynności z zakresu pośrednictwa w nabywaniu i zbywaniu maklerskich instrumentów finansowych będących przedmiotem obrotu na zagranicznych rynkach regulowanych - w odniesieniu do miesiąca, w którym rozporządzenie weszło w życie;

    2) dla podmiotów prowadzących działalność maklerską, które po dniu wejścia w życie rozporządzenia rozpoczynają wykonywanie czynności z zakresu pośrednictwa w nabywaniu i zbywaniu maklerskich instrumentów finansowych będących przedmiotem obrotu na zagranicznych rynkach regulowanych - w odniesieniu do miesiąca, w którym rozpoczęły wykonywanie tych czynności.

§ 7. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 24 października 2005 r.*)

_________________________________________
*) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 listopada 1998 r. w sprawie określenia obowiązków sprawozdawczych domów maklerskich i banków prowadzących działalność maklerską w zakresie wykonywania czynności pośrednictwa w nabywaniu i zbywaniu papierów wartościowych będących w obrocie na zagranicznych rynkach regulowanych (Dz. U. nr 146, poz. 949).

Załącznik nr 1

Sprawozdanie z obrotu na zagranicznych rynkach regulowanych maklerskimi instrumentami finansowymi wyemitowanymi przez podmioty z siedzibą za granicą, zakupionymi lub sprzedanymi przez podmioty z siedzibą lub miejscem zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

WZÓR

Kliknij, aby powiększyć obraz

OBJAŚNIENIA

DO SPRAWOZDANIA Z OBROTU NA ZAGRANICZNYCH RYNKACH REGULOWANYCH MAKLERSKIMI INSTRUMENTAMI FINANSOWYMI WYEMITOWANYMI PRZEZ PODMIOTY Z SIEDZIBĄ ZA GRANICĄ, ZAKUPIONYMI LUB SPRZEDANYMI PRZEZ PODMIOTY Z SIEDZIBĄ LUB MIEJSCEM ZAMIESZKANIA NA TERYTORIUM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Rubryka 1 - Należy podać oznaczenie sektora krajowego, do którego należy podmiot posiadający maklerskie instrumenty finansowe, zakupione lub sprzedane na zagranicznych rynkach regulowanych, wyemitowane przez podmioty zagraniczne.
Sektory krajowe:
R - podmioty sektora rządowego (jednostki centralne),
SL - samorządy lokalne,
NBP - Narodowy Bank Polski,
DM - dom maklerski lub bank prowadzący działalność maklerską sporządzający sprawozdanie, który zakupił maklerskie instrumenty finansowe we własnym imieniu i na własny rachunek,
BM - inne domy maklerskie i banki prowadzące działalność maklerską,
B - inne banki krajowe, w tym oddziały banków zagranicznych działających w Polsce,
FI - fundusze inwestycyjne,
F - pozostałe instytucje finansowe*) niewymienione wyżej,
OF - osoby fizyczne,
P - pozostałe podmioty krajowe.

________________
*) Do pozostałych instytucji finansowych zalicza się:
     - pomocnicze instytucje pośrednictwa finansowego, np. giełdy papierów wartościowych,
     - zakłady ubezpieczeń,
     - fundusze emerytalne.

Rubryka 2 - Należy podać oznaczenie literowe kraju zakupu/sprzedaży maklerskich instrumentów finansowych według międzynarodowych kodów ISO 3166-1 (zgodnie z rubryką "alpha-2").
Rubryka 3 - Należy podać oznaczenie literowe kraju, w którym ma siedzibę emitent maklerskich instrumentów finansowych, według międzynarodowych kodów ISO 3166-1 (zgodnie z rubryką "alpha-2").
Rubryka 4 - Należy podać oznaczenie rynku regulowanego, gdzie odbywała się transakcja, według klucza:
G - rynek giełdowy,
PZ - rynek pozagiełdowy.
Rubryka 5 - Należy podać oznaczenie literowe waluty, w której dokonywane były transakcje danymi maklerskimi instrumentami finansowymi, według międzynarodowych kodów ISO 4217 (zgodnie z rubryką "alfabetycznie").
Rubryki 10-11 - Do udziałowych papierów wartościowych zalicza się:
    - akcje i udziały zwykłe,
    - akcje uprzywilejowane, z wyłączeniem akcji dających ich  posiadaczom prawo do stałych dochodów, niezależnych od wyników finansowych spółki,
    - kwity depozytowe (ADR, GDR),
    - jednostki uczestnictwa funduszy powierniczych i inwestycyjnych,
    - certyfikaty inwestycyjne emitowane przez instytucje wspólnego inwestowania.
Rubryki 6-13 - Przez wartość transakcji należy rozumieć iloczyn ilości zakupionych/sprzedanych maklerskich instrumentów finansowych przemnożonych przez cenę zakupu/maklerskich instrumentów finansowych bez uwzględnienia prowizji za dokonanie transakcji.
Rubryki 14-21 - Wartość transakcji wyrażona w jednostkach waluty powinna być przeliczona na złote polskie według średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego, obowiązującego w dniu zawarcia transakcji.

Załącznik nr 2

Sprawozdanie ze stanu maklerskich instrumentów finansowych przechowywanych na rachunkach za granicą, wyemitowanych przez podmioty z siedzibą za granicą, zakupionych na zagranicznych rynkach regulowanych przez podmioty z siedzibą lub miejscem zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

WZÓR

Kliknij, aby powiększyć obraz

OBJAŚNIENIA

DO SPRAWOZDANIA ZE STANU MAKLERSKICH INSTRUMENTÓW FINANSOWYCH PRZECHOWYWANYCH NA RACHUNKACH ZA GRANICĄ, WYEMITOWANYCH PRZEZ PODMIOTY Z SIEDZIBĄ ZA GRANICĄ, ZAKUPIONYCH NA ZAGRANICZNYCH RYNKACH REGULOWANYCH PRZEZ PODMIOTY Z SIEDZIBĄ LUB MIEJSCEM ZAMIESZKANIA NA TERYTORIUM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Rubryka 1 - Należy podać oznaczenie sektora krajowego, do którego należy podmiot posiadający maklerskie instrumenty finansowe, zakupione na zagranicznych rynkach regulowanych, wyemitowane przez podmioty zagraniczne.
Sektory krajowe:
R - podmioty sektora rządowego (jednostki centralne),
SL - samorządy lokalne,
NBP - Narodowy Bank Polski,
DM - dom maklerski lub bank prowadzący działalność maklerską sporządzający sprawozdanie, który zakupił maklerskie instrumenty finansowe we własnym imieniu i na własny rachunek,
BM - inne domy maklerskie i banki prowadzące działalność maklerską,
B - inne banki krajowe, w tym oddziały banków zagranicznych działających w Polsce,
FI - fundusze inwestycyjne,
F - pozostałe instytucje finansowe*) niewymienione powyżej,
OF - osoby fizyczne,
P - pozostałe podmioty krajowe.

______________
*) Do pozostałych instytucji finansowych zalicza się:
      - pomocnicze instytucje pośrednictwa finansowego, np. giełdy papierów wartościowych,
      - zakłady ubezpieczeń,
      - fundusze emerytalne.

Rubryka 2 - Należy podać oznaczenie literowe kraju zakupu maklerskich instrumentów finansowych według międzynarodowych kodów ISO 3166-1 (zgodnie z rubryką "alpha-2").
Rubryka 3 - Należy podać oznaczenie literowe kraju, w którym ma siedzibę emitent maklerskich instrumentów finansowych, według międzynarodowych kodów ISO 3166-1 (zgodnie z rubryką "alpha 2").
Rubryka 4 - Należy podać oznaczenie rynku regulowanego, gdzie odbywała się transakcja, według klucza: 

G - rynek giełdowy,

PZ - rynek pozagiełdowy.

Rubryka 5 - Należy podać oznaczenie literowe waluty, w której dokonywane były transakcje danymi maklerskimi instrumentami finansowymi, według międzynarodowych kodów ISO 4217 (zgodnie z rubryką "alfabetycznie").
Rubryki 6-9 - Wszędzie, gdzie jest to możliwe, należy podać wartość maklerskich instrumentów finansowych znajdujących się na rachunkach podmiotów krajowych według ostatniej ceny rynkowej w okresie sprawozdawczym. W przypadku niemożności określenia ceny rynkowej wartość należy określić według ostatniej ceny emisyjnej dla papierów udziałowych i według wartości nominalnej dla papierów dłużnych, powiększonej o należne odsetki.
Rubryka 8 - Do udziałowych papierów wartościowych zalicza się:
    - akcje i udziały zwykłe,
    - akcje uprzywilejowane, z wyłączeniem akcji dających ich posiadaczom prawo do stałych dochodów, niezależnych od wyników finansowych spółki,
    - kwity depozytowe (ADR, GDR),
    - jednostki uczestnictwa funduszy powierniczych i inwestycyjnych,
    - certyfikaty inwestycyjne emitowane przez instytucje wspólnego inwestowania.
Rubryki 9-13 - Wartość maklerskich instrumentów finansowych wyrażona w jednostkach waluty powinna być przeliczona na złote polskie według średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego, obowiązującego w dniu, na który sporządzane jest sprawozdanie.

Załącznik nr 3

Sprawozdanie z obrotu na zagranicznych rynkach regulowanych maklerskimi instrumentami finansowymi wyemitowanymi przez podmioty z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zakupionymi lub sprzedanymi przez podmioty z siedzibą lub miejscem zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

WZÓR

Kliknij, aby powiększyć obraz

OBJAŚNIENIA

DO SPRAWOZDANIA Z OBROTU NA ZAGRANICZNYCH RYNKACH REGULOWANYCH MAKLERSKIMI INSTRUMENTAMI FINANSOWYMI WYEMITOWANYMI PRZEZ PODMIOTY Z SIEDZIBĄ NA TERYTORIUM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ, ZAKUPIONYMI LUB SPRZEDANYMI PRZEZ PODMIOTY Z SIEDZIBĄ LUB MIEJSCEM ZAMIESZKANIA NA TERYTORIUM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Rubryka 1 - Należy podać oznaczenie sektora krajowego, do którego należy podmiot emitujący maklerskie instrumenty finansowe, zakupione lub sprzedane na zagranicznych rynkach regulowanych przez podmiot polski sporządzający sprawozdanie.
Sektory krajowe:
NBP - Narodowy Bank Polski,
SP - Skarb Państwa,
SL - samorządy lokalne,
B - banki krajowe, w tym oddziały banków zagranicznych działających w Polsce,
P - pozostałe podmioty krajowe.
Rubryka 2 - Należy podać oznaczenie literowe kraju zakupu/sprzedaży maklerskich instrumentów finansowych według międzynarodowych kodów ISO 3166-1 (zgodnie z rubryką "alpha-2").
Rubryka 3 - Należy podać oznaczenie literowe waluty, w której nominowane są dane maklerskie instrumenty finansowe, według międzynarodowych kodów ISO 4217 (zgodnie z rubryką "alfabetycznie").
Rubryki 8-9 - Do udziałowych papierów wartościowych zalicza się:
    - akcje i udziały zwykłe,
    - akcje uprzywilejowane, z wyłączeniem akcji dających ich posiadaczom prawo do stałych dochodów, niezależnych od wyników finansowych spółki,
    - kwity depozytowe (ADR, GDR),
    - jednostki uczestnictwa funduszy powierniczych i inwestycyjnych,
    - certyfikaty inwestycyjne emitowane przez instytucje wspólnego inwestowania.
Rubryki 4-11 - Przez wartość transakcji należy rozumieć iloczyn ilości zakupionych/sprzedanych maklerskich instrumentów finansowych przemnożonych przez cenę zakupu/sprzedaży maklerskich instrumentów finansowych bez uwzględnienia prowizji za dokonanie transakcji.
Rubryki 12-19 - Wartość transakcji wyrażona w jednostkach waluty powinna być przeliczona na złote polskie według średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego, obowiązującego w dniu zawarcia transakcji.

Załącznik nr 4

Sprawozdanie ze stanu maklerskich instrumentów finansowych przechowywanych na rachunkach za granicą, wyemitowanych przez podmioty z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zakupionych na zagranicznych rynkach regulowanych przez podmioty z siedzibą lub miejscem zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

WZÓR

Kliknij, aby powiększyć obraz

OBJAŚNIENIA

DO SPRAWOZDANIA ZE STANU MAKLERSKICH INSTRUMENTÓW FINANSOWYCH PRZECHOWYWANYCH NA RACHUNKACH ZA GRANICĄ, WYEMITOWANYCH PRZEZ PODMIOTY Z SIEDZIBĄ NA TERYTORIUM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ, ZAKUPIONYCH NA ZAGRANICZNYCH RYNKACH REGULOWANYCH PRZEZ PODMIOTY Z SIEDZIBĄ LUB MIEJSCEM ZAMIESZKANIA NA TERYTORIUM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Rubryka 1 - Należy podać oznaczenie sektora krajowego, do którego należy podmiot emitujący maklerskie instrumenty finansowe, zakupione na zagranicznych rynkach regulowanych przez podmioty polskie.
Sektory krajowe:
NBP - Narodowy Bank Polski,
SP - Skarb Państwa,
SL - samorządy lokalne,
B - banki krajowe, w tym oddziały banków zagranicznych działających w Polsce,
P - pozostałe podmioty krajowe.
Rubryka 2 - Należy podać oznaczenie literowe kraju zakupu maklerskich instrumentów finansowych według międzynarodowych kodów ISO 3166-1 (zgodnie z rubryką "alpha-2").
Rubryka 3 - Należy podać oznaczenie literowe waluty, w której nominowane są dane maklerskie instrumenty finansowe, według międzynarodowych kodów ISO 4217 (zgodnie z rubryką "alfabetycznie").
Rubryki 4-7 - Wszędzie, gdzie jest to możliwe, należy podać wartość maklerskich instrumentów finansowych znajdujących się na rachunkach podmiotów krajowych według ostatniej ceny rynkowej w okresie sprawozdawczym. W przypadku niemożności określenia ceny rynkowej wartość należy określić według ostatniej ceny emisyjnej dla papierów udziałowych i według wartości nominalnej dla papierów dłużnych, powiększonej o należne odsetki.
Rubryka 6 - Do udziałowych papierów wartościowych zalicza się:
    - akcje i udziały zwykłe,
    - akcje uprzywilejowane, z wyłączeniem akcji dających ich posiadaczom prawo do stałych dochodów, niezależnych od wyników finansowych spółki,
    - kwity depozytowe (ADR, GDR),
    - jednostki uczestnictwa funduszy powierniczych i inwestycyjnych,
    - certyfikaty inwestycyjne emitowane przez instytucje wspólnego inwestowania.
Rubryki 8-11 - Wartość maklerskich instrumentów finansowych wyrażona w jednostkach waluty powinna być przeliczona na złote polskie według średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego, obowiązującego w dniu, na który sporządzane jest sprawozdanie.

Załącznik nr 5

Sprawozdanie z obrotu na zagranicznych rynkach regulowanych maklerskimi instrumentami finansowymi zakupionymi lub sprzedanymi przez podmioty z siedzibą lub miejscem zamieszkania za granicą

WZÓR

Kliknij, aby powiększyć obraz

OBJAŚNIENIA

DO SPRAWOZDANIA Z OBROTU NA ZAGRANICZNYCH RYNKACH REGULOWANYCH MAKLERSKIMI INSTRUMENTAMI FINANSOWYMI ZAKUPIONYMI LUB SPRZEDANYMI PRZEZ PODMIOTY Z SIEDZIBĄ LUB MIEJSCEM ZAMIESZKANIA ZA GRANICĄ

Rubryka 1 - Należy podać oznaczenie sektora, do którego należy podmiot posiadający maklerskie instrumenty finansowe, zakupione lub sprzedane na zagranicznych rynkach regulowanych, wyemitowane przez podmioty zagraniczne.
Sektory: 
OP - osoby prawne,
OF - osoby fizyczne,
P - pozostałe podmioty zagraniczne.
Rubryka 2 - Należy podać oznaczenie literowe kraju nabywcy maklerskich instrumentów finansowych według międzynarodowych kodów ISO 3166-1 (zgodnie z rubryką "alpha-2").
Rubryka 3 - Należy podać oznaczenie literowe kraju zakupu/sprzedaży maklerskich instrumentów finansowych według międzynarodowych kodów ISO 3166-1 (zgodnie z rubryką "alpha-2").
Rubryka 4 - Należy podać oznaczenie literowe kraju, w którym ma siedzibę emitent maklerskich instrumentów finansowych, według międzynarodowych kodów ISO 3166-1 (zgodnie z rubryką "alpha 2").
Rubryka 5 - Należy podać oznaczenie rynku regulowanego, gdzie odbywała się transakcja, według klucza:
    G - rynek giełdowy,
    PZ - rynek pozagiełdowy.
Rubryka 6 - Należy podać oznaczenie literowe waluty, w której dokonywane były transakcje danymi maklerskimi instrumentami finansowymi, według międzynarodowych kodów ISO 4217 (zgodnie z rubryką "alfabetycznie").
Rubryki 11-12 - Do udziałowych papierów wartościowych zalicza się:
    - akcje i udziały zwykłe,
    - akcje uprzywilejowane, z wyłączeniem akcji dających ich posiadaczom prawo do stałych dochodów, niezależnych od wyników finansowych spółki,
    - kwity depozytowe (ADR, GDR),
    - jednostki uczestnictwa funduszy powierniczych i inwestycyjnych,
    - certyfikaty inwestycyjne emitowane przez instytucje wspólnego inwestowania.
Rubryki 7-14 - Przez wartość transakcji należy rozumieć iloczyn ilości zakupionych/sprzedanych maklerskich instrumentów finansowych przemnożonych przez cenę zakupu/sprzedaży maklerskich instrumentów finansowych bez uwzględnienia prowizji za dokonanie transakcji.
Rubryki 15-22 - Wartość transakcji wyrażona w jednostkach waluty powinna być przeliczona na złote polskie według średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego, obowiązującego w dniu zawarcia transakcji.

Załącznik nr 6

Sprawozdanie ze stanu maklerskich instrumentów finansowych przechowywanych na rachunkach za granicą, wyemitowanych przez podmioty z siedzibą za granicą, zakupionych na zagranicznych rynkach regulowanych przez podmioty z siedzibą lub miejscem zamieszkania za granicą

WZÓR

Kliknij, aby powiększyć obraz

OBJAŚNIENIA

DO SPRAWOZDANIA ZE STANU MAKLERSKICH INSTRUMENTÓW FINANSOWYCH PRZECHOWYWANYCH NA RACHUNKACH ZA GRANICĄ, WYEMITOWANYCH PRZEZ PODMIOTY Z SIEDZIBĄ ZA GRANICĄ, ZAKUPIONYCH NA ZAGRANICZNYCH RYNKACH REGULOWANYCH PRZEZ PODMIOTY Z SIEDZIBĄ LUB MIEJSCEM ZAMIESZKANIA ZA GRANICĄ

Rubryka 1 - Należy podać oznaczenie sektora, do którego należy podmiot posiadający maklerskie instrumenty finansowe, zakupione lub sprzedane na zagranicznych rynkach regulowanych, wyemitowane przez podmioty zagraniczne.
Sektory:
OP - osoby prawne, 
OF - osoby fizyczne,
P - pozostałe podmioty zagraniczne.
Rubryka 2 - Należy podać oznaczenie literowe kraju nabywcy maklerskich instrumentów finansowych według międzynarodowych kodów ISO 3166-1 (zgodnie z rubryką "alpha-2").
Rubryka 3 - Należy podać oznaczenie literowe kraju zakupu maklerskich instrumentów finansowych według międzynarodowych kodów ISO 3166-1 (zgodnie z rubryką "alpha-2").
Rubryka 4 - Należy podać oznaczenie literowe kraju, w którym ma siedzibę emitent maklerskich instrumentów finansowych, według międzynarodowych kodów ISO 3166-1 (zgodnie z rubryką "alpha-2").
Rubryka 5 - Należy podać oznaczenie rynku regulowanego, gdzie odbywała się transakcja, według klucza:
    G - rynek giełdowy,
    PZ - rynek pozagiełdowy.
Rubryka 6 - Należy podać oznaczenie literowe waluty, w której dokonywane były transakcje danymi maklerskimi instrumentami finansowymi, według międzynarodowych kodów ISO 4217 (zgodnie z rubryką "alfabetycznie").
Rubryki 7-10 - Wszędzie, gdzie jest to możliwe, należy podać wartość maklerskich instrumentów finansowych znajdujących się na rachunkach podmiotów krajowych według ostatniej ceny rynkowej w okresie sprawozdawczym. W przypadku niemożności określenia ceny rynkowej wartość należy określić według ostatniej ceny emisyjnej dla papierów udziałowych i według wartości nominalnej dla papierów dłużnych, powiększonej o należne odsetki.
Rubryka 9 - Do udziałowych papierów wartościowych zalicza się:
    - akcje i udziały zwykłe,
    - akcje uprzywilejowane, z wyłączeniem akcji dających ich posiadaczom prawo do stałych dochodów, niezależnych od wyników finansowych spółki,
    - kwity depozytowe (ADR, GDR),
    - jednostki uczestnictwa funduszy powierniczych i inwestycyjnych,
    - certyfikaty inwestycyjne emitowane przez instytucje wspólnego inwestowania.
Rubryki 11-14 - Wartość maklerskich instrumentów finansowych wyrażona w jednostkach waluty powinna być przeliczona na złote polskie według średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego, obowiązującego w dniu, na który sporządzane jest sprawozdanie.

 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60