Facebook

Kliknij ten link, aby przejść do panelu logowania.
Teraz do wszystkich płatnych Serwisów internetowych
Wydawnictwa Podatkowego GOFIN loguj się w jednym
miejscu.


Po zalogowaniu znajdziesz menu z linkiem do swojego
konta abonenta i dodatkowych opcji.

Jak szukać?»

Ujednolicone przepisy prawne - www.przepisy.gofin.pl
Aktualnie jesteś: Ujednolicone przepisy prawne (strona główna) » Krajowa Administracja Skarbowa » Kontrola skarbowa - Archiwum »  Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 21.03.2012 r. w ...

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 21.03.2012 r. w sprawie dokumentowania kontroli operacyjnej prowadzonej przez wywiad skarbowy

 Dz. U. z 2012 r. poz. 383
Uwaga od redakcji:
Rozporządzenie utraciło moc z dniem 26.04.2017 r.

Na podstawie art. 36c ust. 17 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej (Dz. U. z 2011 r. nr 41, poz. 214, nr 53, poz. 273 i nr 230, poz. 1371 oraz z 2012 r. poz. 362) zarządza się, co następuje:

§ 1. Rozporządzenie określa:

    1) sposób dokumentowania prowadzonej przez wywiad skarbowy kontroli operacyjnej, zwanej dalej "kontrolą";

    2) sposób przechowywania i przekazywania wniosków i postanowień związanych ze stosowaniem kontroli;

    3) sposób przechowywania, przekazywania oraz przetwarzania i niszczenia materiałów uzyskanych podczas stosowania kontroli;

    4) wzory druków i rejestrów stosowanych w ramach kontroli.

§ 2. 1. Dokumentację kontroli stanowią:

    1) wniosek Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej do Sądu Okręgowego w Warszawie, zwanego dalej "Sądem", w sprawie zarządzenia albo przedłużenia kontroli;

    2) pisemna zgoda Prokuratora Generalnego na zarządzenie albo przedłużenie kontroli;

    3) postanowienie Sądu w sprawie zarządzenia albo przedłużenia kontroli;

    4) wniosek Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej do Prokuratora Generalnego o wyrażenie zgody na zarządzenie kontroli w przypadkach niecierpiących zwłoki;

    5) pisemna zgoda Prokuratora Generalnego na zarządzenie kontroli w przypadkach niecierpiących zwłoki;

    6) zarządzenie Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej w sprawie kontroli w przypadkach niecierpiących zwłoki;

    7) wniosek Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej do Sądu o wydanie postanowienia w sprawie zgody na kontynuowanie kontroli zarządzonej w przypadkach niecierpiących zwłoki;

    8) postanowienie Sądu w sprawie zgody na kontynuowanie kontroli zarządzonej w przypadkach niecierpiących zwłoki;

    9) wniosek Prokuratora Generalnego do Sądu o wyrażenie zgody na wykorzystanie w postępowaniu karnym uzyskanych w wyniku stosowania kontroli dowodów popełnienia przestępstwa lub przestępstwa skarbowego, w stosunku do którego można zarządzić kontrolę, popełnionego przez osobę, wobec której była stosowana kontrola, innego niż objęte zarządzeniem kontroli albo popełnionego przez inną osobę;

    10) postanowienie Sądu w sprawie wykorzystania w postępowaniu karnym uzyskanych w wyniku stosowania kontroli dowodów popełnienia przestępstwa lub przestępstwa skarbowego, w stosunku do którego można zarządzić kontrolę, popełnionego przez osobę, wobec której była stosowana kontrola, innego niż objęte zarządzeniem kontroli albo popełnionego przez inną osobę;

    11) informacja Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej dla Prokuratora Generalnego o wynikach przeprowadzonej kontroli;

    12) zarządzenie Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej w sprawie komisyjnego i protokolarnego zniszczenia materiałów uzyskanych w wyniku stosowania kontroli;

    13) protokół komisyjnego zniszczenia materiałów uzyskanych w wyniku stosowania kontroli;

    14) informacja Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej dla Prokuratora Generalnego o wydaniu i wykonaniu zarządzenia w sprawie zniszczenia materiałów uzyskanych w wyniku stosowania kontroli.

2. Dokumentację kontroli stanowią także materiały zgromadzone podczas jej stosowania, w szczególności:

    1) nośniki, na których została utrwalona treść rozmów telefonicznych lub innych przekazów informacji albo treść korespondencji lub zawartość przesyłek;

    2) kopie wykonane z nośników, o których mowa w pkt 1;

    3) dokumenty sporządzone na podstawie informacji utrwalonych na nośnikach, o których mowa w pkt 1 i 2.

3. Dokumenty, o których mowa w ust. 1 pkt 1-10, sporządza się odpowiednio na drukach:

    1) stosowania kontroli, którego wzór określa załącznik nr 1 do rozporządzenia;

    2) stosowania kontroli w przypadkach niecierpiących zwłoki, którego wzór określa załącznik nr 2 do rozporządzenia;

    3) wykorzystania w postępowaniu karnym uzyskanych w wyniku stosowania kontroli dowodów popełnienia przestępstwa lub przestępstwa skarbowego, którego wzór określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.

4. Informację, o której mowa w ust. 1 pkt 11, sporządza pracownik wywiadu skarbowego prowadzący sprawę, w ramach której zarządzono kontrolę, zgodnie z wzorem określonym w załączniku nr 4 do rozporządzenia.

5. Wzór zarządzenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 12, określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.

6. Wzór protokołu, o którym mowa w ust. 1 pkt 13, określa załącznik nr 6 do rozporządzenia.

7. Wzór informacji, o której mowa w ust. 1 pkt 14, określa załącznik nr 7 do rozporządzenia.

§ 3. 1. Dokumenty, o których mowa w § 2 ust. 1:

    1) pkt 1-10 - sporządza się w trzech egzemplarzach;

    2) pkt 11-14 - sporządza się w dwóch egzemplarzach.

2. Sąd przechowuje pierwszy egzemplarz wydanych postanowień oraz wniosków Prokuratora Generalnego i Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej.

3. Prokurator Generalny przechowuje drugi egzemplarz postanowień Sądu oraz wniosków Prokuratora Generalnego i Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej, a także pierwszy egzemplarz informacji, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 11 i 14.

4. Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej przechowuje w odrębnych dla każdej sprawy zbiorach dokumentów:

    1) trzeci egzemplarz postanowień Sądu oraz wniosków Prokuratora Generalnego i Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej;

    2) drugi egzemplarz informacji, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 11 i 14;

    3) pierwszy egzemplarz zarządzeń, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 12;

    4) pierwszy egzemplarz protokołów, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 13;

    5) pozostałą dokumentację kontroli.

5. Komórka wywiadu skarbowego wykonująca zarządzenie Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 12, przechowuje drugi egzemplarz tego zarządzenia i drugi egzemplarz protokołu, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 13.

§ 4. 1. Przekazywanie wniosków i postanowień na drukach, o których mowa w § 2 ust. 3 pkt 1 i 2, odbywa się za pośrednictwem upoważnionego pisemnie przez Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej pracownika wywiadu skarbowego.

2. Upoważniony pracownik wywiadu skarbowego osobiście dostarcza wnioski wraz z materiałami uzasadniającymi zastosowanie kontroli do Prokuratora Generalnego oraz Sądu, a po podjęciu przez Prokuratora Generalnego decyzji w sprawie zgody oraz po wydaniu postanowienia przez Sąd odbiera je.

§ 5. 1. Sąd, Prokurator Generalny i Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej prowadzą odpowiednio rejestry postanowień, pisemnych zgód, zarządzeń i wniosków dotyczących kontroli.

2. Rejestry, o których mowa w ust. 1, mogą być prowadzone w formie księgi albo w systemie teleinformatycznym.

3. Wzór rejestru postanowień, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 3, 8 i 10, prowadzonego przez Sąd określa załącznik nr 8 do rozporządzenia.

4. Wzór rejestru pisemnych zgód, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2 i 5, prowadzonego przez Prokuratora Generalnego określa załącznik nr 9 do rozporządzenia.

5. Wzór rejestru wniosków, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 9, prowadzonego przez Prokuratora Generalnego określa załącznik nr 10 do rozporządzenia.

6. Wzór rejestru wniosków i zarządzeń, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, 4, 6 i 7, prowadzonego przez Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej określa załącznik nr 11 do rozporządzenia.

§ 6. 1. Wszystkie materiały zgromadzone podczas stosowania kontroli zawierające informacje mające znaczenie dla postępowania kontrolnego przekazuje się właściwemu miejscowo organowi kontroli skarbowej za pośrednictwem pracownika wywiadu skarbowego.

2. Wszystkie materiały zgromadzone podczas stosowania kontroli zawierające dowody pozwalające na wszczęcie albo mające znaczenie dla postępowania w sprawie o przestępstwo lub przestępstwo skarbowe Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej przekazuje Prokuratorowi Generalnemu za pośrednictwem pracownika wywiadu skarbowego.

§ 7. Przechowywanie dokumentów, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1-10, oraz materiałów zgromadzonych podczas stosowania kontroli, a także przetwarzanie tych materiałów, odbywa się w sposób uniemożliwiający dostęp do tej dokumentacji osobom nieuprawnionym.

§ 8. 1. Zniszczenie materiałów zgromadzonych w wyniku stosowania kontroli niezawierających dowodów pozwalających na wszczęcie postępowania w sprawie o przestępstwo lub przestępstwo skarbowe albo niemających znaczenia dla postępowania kontrolnego, a także materiałów uzyskanych w wyniku stosowania kontroli w przypadku niecierpiącym zwłoki, co do której Sąd nie wyraził zgody na jej kontynuację, przeprowadza się przez:

    1) usunięcie zapisów informacji utrwalonych na nośnikach, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1 i 2, w sposób uniemożliwiający odtworzenie treści tych zapisów, w szczególności danych osobowych;

    2) całkowite zniszczenie dokumentów sporządzonych na podstawie informacji utrwalonych na nośnikach, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1 i 2.

2. W przypadku gdy usunięcie z nośników, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1 i 2, utrwalonych na nich zapisów nie jest możliwe, uszkadza się je w sposób uniemożliwiający ich odczytanie albo dokonuje się ich fizycznego zniszczenia.

§ 9. Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 10 lutego 2004 r. w sprawie dokumentowania kontroli operacyjnej prowadzonej przez wywiad skarbowy (Dz. U. nr 51, poz. 494 oraz z 2007 r. nr 13, poz. 84).

§ 10. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.*)

_________________________
*) Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 6.04.2012 r.

Załącznik nr 1

Wzór druku stosowania kontroli operacyjnej

Wzór druku stosowania kontroli operacyjnej

Wzór druku stosowania kontroli operacyjnej

Załącznik nr 2

Wzór druku stosowania kontroli operacyjnej w przypadkach niecierpiących zwłoki

Wzór druku stosowania kontroli operacyjnej
w przypadkach niecierpiących zwłoki

Wzór druku stosowania kontroli operacyjnej
w przypadkach niecierpiących zwłoki

Wzór druku stosowania kontroli operacyjnej
w przypadkach niecierpiących zwłoki

Załącznik nr 3

Wzór druku wykorzystania w postępowaniu karnym uzyskanych w wyniku stosowania kontroli operacyjnej dowodów popełnienia przestępstwa lub przestępstwa skarbowego

Wzór druku wykorzystania w postępowaniu karnym uzyskanych
w wyniku stosowania kontroli operacyjnej dowodów popełnienia przestępstwa lub przestępstwa skarbowego

Wzór druku wykorzystania w postępowaniu karnym uzyskanych
w wyniku stosowania kontroli operacyjnej dowodów popełnienia przestępstwa lub przestępstwa skarbowego

Wzór druku wykorzystania w postępowaniu karnym uzyskanych
w wyniku stosowania kontroli operacyjnej dowodów popełnienia przestępstwa lub przestępstwa skarbowego

Załącznik nr 4

Wzór informacji o wynikach przeprowadzonej kontroli operacyjnej

Wzór informacji o wynikach przeprowadzonej kontroli operacyjnej

Wzór informacji o wynikach przeprowadzonej kontroli operacyjnej

Załącznik nr 5

Wzór zarządzenia w sprawie zniszczenia materiałów uzyskanych w wyniku stosowania kontroli operacyjnej

Wzór zarządzenia w sprawie zniszczenia materiałów uzyskanych
w wyniku stosowania kontroli operacyjnej

Załącznik nr 6

Wzór protokołu komisyjnego zniszczenia materiałów uzyskanych w wyniku stosowania kontroli operacyjnej

Wzór protokołu komisyjnego zniszczenia materiałów
uzyskanych w wyniku stosowania kontroli operacyjnej

Załącznik nr 7

Wzór informacji dla Prokuratora Generalnego o wydaniu i wykonaniu zarządzenia w sprawie zniszczenia materiałów uzyskanych w wyniku stosowania kontroli operacyjnej

Wzór informacji dla Prokuratora Generalnego o wydaniu
i wykonaniu zarządzenia w sprawie zniszczenia materiałów
uzyskanych w wyniku stosowania kontroli operacyjnej

Załącznik nr 8

Wzór rejestru postanowień prowadzonego przez Sąd Okręgowy w Warszawie

Wzór rejestru postanowień prowadzonego przez Sąd Okręgowy w Warszawie

Wzór rejestru postanowień prowadzonego przez Sąd Okręgowy w Warszawie

Załącznik nr 9

Wzór rejestru pisemnych zgód prowadzonego przez Prokuratora Generalnego

Wzór rejestru pisemnych zgód prowadzonego przez Prokuratora Generalnego

Wzór rejestru pisemnych zgód prowadzonego przez Prokuratora Generalnego

Załącznik nr 10

Wzór rejestru wniosków dotyczących kontroli operacyjnej prowadzonego przez Prokuratora Generalnego

Wzór rejestru wniosków dotyczących kontroli operacyjnej prowadzonego przez Prokuratora Generalnego

Wzór rejestru wniosków dotyczących kontroli operacyjnej prowadzonego przez Prokuratora Generalnego

Załącznik nr 11

Wzór rejestru wniosków i zarządzeń prowadzonego przez Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej

Wzór rejestru wniosków i zarządzeń prowadzonego przez Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej

Wzór rejestru wniosków i zarządzeń prowadzonego przez Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej

 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60