Facebook

Kliknij ten link, aby przejść do panelu logowania.
Teraz do wszystkich płatnych Serwisów internetowych
Wydawnictwa Podatkowego GOFIN loguj się w jednym
miejscu.


Po zalogowaniu znajdziesz menu z linkiem do swojego
konta abonenta i dodatkowych opcji.

Jak szukać?»

Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r.
Ujednolicone przepisy prawne - www.przepisy.gofin.pl
Aktualnie jesteś: Ujednolicone przepisy prawne (strona główna) » Inne » Obrót instrumentami finansowymi »  Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14.04.2006 r. w ...

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14.04.2006 r. w sprawie zakresu, trybu, formy oraz terminów dostarczania informacji przez niektóre podmioty prowadzące działalność maklerską oraz rachunki papierów wartościowych

 Dz. U. z 2006 r. nr 68, poz. 486

Uwaga od redakcji:
Rozporządzenie utraciło moc z dniem 4.03.2010 r.

Załącznik nr 6

Zestawienie statystyczne

Część A

Informacje o instrumentach finansowych klientów domów maklerskich, biur maklerskich, oddziałów zagranicznych firm inwestycyjnych oraz banków powierniczych

1. Informacje ogólne - stan na koniec kwartału:

(dotyczy banków powierniczych)

Liczba prowadzonych rachunków papierów wartościowych  
Wartość maklerskich instrumentów finansowych na rachunkach papierów wartościowych w tys. zł  

Maklerskie instrumenty finansowe klientów wycenia się według cen bieżących w rozumieniu przepisów wydanych na podstawie art. 81 ust. 2 pkt 2 ustawy o rachunkowości.

2. Wartość należących do klientów domów maklerskich, biur maklerskich, oddziałów zagranicznych firm inwestycyjnych oraz banków powierniczych, instrumentów finansowych dopuszczonych do obrotu zorganizowanego, z wyłączeniem dłużnych papierów wartościowych wyemitowanych przez Skarb Państwa, według sektorów posiadaczy - stan na koniec kwartału, w tys. zł:

Kliknij, aby powiększyć obraz

Klient to osoba prawna, fizyczna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, korzystająca z usług świadczonych przez dom maklerski, biuro maklerskie, oddział zagranicznej firmy inwestycyjnej lub bank powierniczy na podstawie umowy, przy czym za klienta nie uważa się domu maklerskiego, biura maklerskiego lub oddziału zagranicznej firmy inwestycyjnej zawierającego transakcje z wykorzystaniem afiliacji. Przez afiliację rozumie się pośredniczenie członka giełdy lub członka rynku pozagiełdowego w zawieraniu transakcji na rynku regulowanym przez dom maklerski, biuro maklerskie lub oddział zagranicznej firmy inwestycyjnej. W przypadku prowadzenia rachunków papierów wartościowych, o których mowa w art. 4 ust. 2 ustawy, za klientów uważa się osoby, którym przysługują prawa z papierów wartościowych.

Instrumenty finansowe klientów wycenia się według cen bieżących w rozumieniu przepisów wydanych na podstawie art. 81 ust. 2 pkt 2 ustawy o rachunkowości. W przypadku gdy nie jest możliwa wycena aktywów według cen bieżących, aktywa te wycenia się według wartości godziwej, pozwalającej na rzetelne odzwierciedlenie wartości tych aktywów. Finansowe kontrakty terminowe, dla których wymagane jest ustanowienie depozytu zabezpieczającego, wykazuje się poprzez wykazanie depozytu zabezpieczającego w odpowiedniej kolumnie, w zależności od rodzaju przedmiotu depozytu.

W kolumnach 1 i 2, "Akcje notowane" i "Prawa do akcji", należy wykazać wartość wyemitowanych przez rezydentów akcji notowanych na rynku regulowanym lub w alternatywnym systemie obrotu i praw do akcji. Jeżeli spółka, której akcje zostały dopuszczone do obrotu zorganizowanego, wyemitowała zarówno akcje, których ceny są notowane, jak i akcje, których ceny nie są notowane w obrocie zorganizowanym, to należy wykazać jedynie akcje notowane w obrocie zorganizowanym.

W kolumnie 8 "Pozostałe papiery wartościowe" wykazuje się papiery wartościowe niewykazane w kolumnach 1-4 oraz 7.

W kolumnie 9 "Pozostałe instrumenty finansowe" wykazuje się instrumenty finansowe niewykazane w kolumnach 1-8.

Objaśnienia dotyczące podziału sektorowego:

Rezydenci - osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania w kraju oraz osoby prawne mające siedzibę w kraju, a także inne podmioty mające siedzibę w kraju, posiadające zdolność zaciągania zobowiązań i nabywania praw we własnym imieniu. Rezydentami są również znajdujące się w kraju oddziały, przedstawicielstwa i przedsiębiorstwa utworzone przez nierezydentów, a także polskie przedstawicielstwa dyplomatyczne, urzędy konsularne i inne polskie przedstawicielstwa oraz misje specjalne, korzystające z immunitetów i przywilejów dyplomatycznych lub konsularnych.

Przedsiębiorstwa niefinansowe - jednostki, których główną działalnością jest produkcja i obrót dobrami lub świadczenie usług niefinansowych, w szczególności: przedsiębiorstwa państwowe (działające na podstawie ustawy z dnia 25 września 1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych, Dz. U. z 2002 r. nr 112, poz. 981, z późn. zm.), spółki, wspólnicy spółek cywilnych, spółdzielnie, oddziały przedsiębiorców zagranicznych.

Monetarne instytucje finansowe - instytucje finansowe, których działalność polega na przyjmowaniu depozytów i/lub bliskich substytutów depozytów od podmiotów innych niż monetarne instytucje finansowe oraz udzielaniu kredytów i/lub inwestowaniu w papiery wartościowe na własny rachunek.

Do sektora tego zalicza się banki (w tym Narodowy Bank Polski), spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe (SKOK) oraz fundusze rynku pieniężnego (utworzone na podstawie ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych, Dz. U. nr 146, poz. 1546, z późn. zm.).

W Internecie na stronie NBP (www.nbp.pl) znajduje się aktualizowana na bieżąco lista krajowych MIF.

Pozostałe instytucje pośrednictwa finansowego - instytucje finansowe, których podstawową działalnością jest pośrednictwo finansowe realizowane poprzez zaciąganie zobowiązań w formach innych niż gotówka, depozyty i/lub substytuty depozytów od jednostek instytucjonalnych innych niż monetarne instytucje finansowe.

Do podsektora tego zaliczane są m.in.: fundusze inwestycyjne (utworzone na podstawie ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych), z wyjątkiem funduszy rynku pieniężnego (znajdujących się na liście monetarnych instytucji finansowych) zaliczanych do sektora monetarnych instytucji finansowych, domy maklerskie (uwaga: biura maklerskie, jako jednostki banków, zaliczane są do monetarnych instytucji finansowych), narodowe fundusze inwestycyjne, przedsiębiorstwa leasingu finansowego, przedsiębiorstwa faktoringowe, firmy utworzone w celu sekurytyzacji aktywów.

Pomocnicze instytucje finansowe - instytucje finansowe, które nie prowadzą pośrednictwa finansowego we własnym imieniu, a jedynie przyczyniają się do tworzenia warunków do tego pośrednictwa.

Do podsektora tego zaliczani są m.in.: giełdy papierów wartościowych, giełdy towarowe, instytucje tworzące infrastrukturę dla funkcjonowania rynków finansowych, np. izby i centra rozliczeniowe (w tym Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A.), towarzystwa funduszy inwestycyjnych, towarzystwa funduszy emerytalnych, instytucje zajmujące się sprzedażą ratalną.

Instytucje ubezpieczeniowe i fundusze emerytalne - podmioty funkcjonujące w formie spółki akcyjnej lub towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych, prowadzące działalność na podstawie ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. nr 124, poz. 1151, z późn. zm.) oraz podmioty działające w oparciu o ustawę z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, Dz. U. z 2004 r. nr 159, poz. 1667, z późn. zm.) (otwarte i pracownicze fundusze emerytalne).

Instytucje rządowe i samorządowe - obejmują: instytucje rządowe na szczeblu centralnym, instytucje samorządowe (organy władzy lokalnej i ich związki, administrację samorządową, fundusze samorządowe, samorządowe instytucje kultury, samorządowe instytucje pomocy społecznej, samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej utworzone przez jednostki samorządu terytorialnego), fundusze ubezpieczeń społecznych (Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz zarządzane przez nie fundusze, a także Narodowy Fundusz Zdrowia oraz Fundusz Pracy).

Instytucje rządowe na szczeblu centralnym - obejmują m.in.: organy władzy publicznej, organy administracji rządowej, organy kontroli państwowej i ochrony prawa, sądy i trybunały, państwowe szkoły wyższe, państwowe instytucje kultury, państwowe instytucje pomocy społecznej, państwowe fundusze celowe, z wyjątkiem zaliczonych do funduszy ubezpieczeń społecznych (patrz instytucje rządowe i samorządowe), państwowe osoby prawne (utworzone w celu wykonywania zadań publicznych, z wyłączeniem przedsiębiorstw, banków i spółek prawa handlowego), samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej utworzone przez ministra, centralny organ administracji rządowej, wojewodę, uczelnię państwową, Polską Akademię Nauk i tworzone przez nią jednostki organizacyjne.

Osoby fizyczne - obejmują osoby fizyczne, w tym osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą na własny rachunek.

Instytucje niekomercyjne działające na rzecz gospodarstw domowych - obejmują m.in. związki zawodowe, towarzystwa i stowarzyszenia zawodowe i naukowe, partie polityczne, kościoły i związki wyznaniowe.

Nierezydenci - osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania za granicą oraz osoby prawne mające siedzibę za granicą, a także inne podmioty mające siedzibę za granicą, posiadające zdolność zaciągania zobowiązań i nabywania praw we własnym imieniu. Nierezydentami są również znajdujące się za granicą oddziały, przedstawicielstwa i przedsiębiorstwa utworzone przez rezydentów, a także obce przedstawicielstwa dyplomatyczne, urzędy konsularne i inne obce przedstawicielstwa oraz misje specjalne i organizacje międzynarodowe, korzystające z immunitetów i przywilejów dyplomatycznych lub konsularnych.

Część B

3. Dane dotyczące kapitału zakładowego domu maklerskiego w podziale na sektory akcjonariuszy.

Kliknij, aby powiększyć obraz

Podziału na sektory należy dokonać zgodnie z objaśnieniami do tabeli, o której mowa w pkt 2.

4. Dane dotyczące własnych instrumentów finansowych domu maklerskiego lub biura maklerskiego

Kliknij, aby powiększyć obraz

gdzie:

    1) Przez papiery wartościowe nabyte w obrocie pierwotnym rozumie się nabyte od emitenta bądź subemitenta usługowego emitowane w serii papiery wartościowe nowej emisji (kol. 1),

    2) Przez papiery wartościowe nabyte w obrocie wtórnym rozumie się nabyte od podmiotów innych niż emitent lub subemitent usługowy emitowane w serii papiery wartościowe (kol. 2),

    3) Wyceny instrumentów finansowych nabytych w imieniu i na rachunek domu maklerskiego lub banku w ramach działalności biura maklerskiego (własnego portfela) dokonuje się na ostatni dzień okresu sprawozdawczego, którego dotyczy sprawozdanie, zgodnie z ustawą o rachunkowości oraz na podstawie przepisów wydanych na podstawie art. 81 ust. 2 pkt 2 ustawy o rachunkowości.

5. Wielkość podatku od towarów i usług (narastająco od 01.01. do końca okresu sprawozdawczego w tys. zł).

Poniższą tabelę wypełniają domy maklerskie lub biura maklerskie zobowiązane do składania deklaracji podatkowej z tytułu podatku od towarów i usług (VAT 7 lub VAT 7K) w wartościach wykazanych w deklaracji podatkowej w kwotach narastających, odpowiednio do okresu sprawozdawczego, dla wiersza 1 i 2 poniższej tabeli.

Wyszczególnienie Kwota
0
1
Podatek VAT należny
ogółem
1
 
Podatek VAT naliczony
ogółem
2
 
Podatek VAT
zapłacony (+); zwrot (-)
3
 

gdzie:

Wiersz 1 obejmuje podatek należny; wiersz 2 obejmuje podatek naliczony; w wierszu 3 wykazuje się różnicę między kwotą podatku VAT zapłaconego przez podmiot gospodarczy za rok kalendarzowy a kwotą podatku VAT zwróconą przez urząd skarbowy. Jeżeli kwota podatku zapłaconego przekracza kwotę podatku zwróconego przez urząd skarbowy, to różnicę wykazuje się ze znakiem plus, a jeżeli kwota zwróconego przez urząd skarbowy podatku przekracza kwotę podatku zapłaconego, to różnicę wykazuje się ze znakiem minus.

6. Dane dotyczące kosztów delegacji zagranicznych oraz usług obcych (stan na koniec okresu sprawozdawczego w tys. zł)

Wyszczególnienie Kwota
0
1
Koszt delegacji zagranicznych
1
 
Usługi obce
2
 

 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60