Facebook

Kliknij ten link, aby przejść do panelu logowania.
Teraz do wszystkich płatnych Serwisów internetowych
Wydawnictwa Podatkowego GOFIN loguj się w jednym
miejscu.


Po zalogowaniu znajdziesz menu z linkiem do swojego
konta abonenta i dodatkowych opcji.

Jak szukać?»

Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r.
Ujednolicone przepisy prawne - www.przepisy.gofin.pl
Aktualnie jesteś: Ujednolicone przepisy prawne (strona główna) » Inne » Obrót instrumentami finansowymi »  Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14.04.2006 r. w ...

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14.04.2006 r. w sprawie zakresu, trybu, formy oraz terminów dostarczania informacji przez niektóre podmioty prowadzące działalność maklerską oraz rachunki papierów wartościowych

 Dz. U. z 2006 r. nr 68, poz. 486

Uwaga od redakcji:
Rozporządzenie utraciło moc z dniem 4.03.2010 r.

Załącznik nr 5

Sprawozdanie miesięczne MRF-02

Kliknij, aby powiększyć obraz
Kliknij, aby powiększyć obraz
Kliknij, aby powiększyć obraz
Kliknij, aby powiększyć obraz
Kliknij, aby powiększyć obraz
Kliknij, aby powiększyć obraz
Kliknij, aby powiększyć obraz

INSTRUKCJA
dotycząca sprawozdania miesięcznego MRF-02

CZĘŚĆ A

Dział I. Poziom nadzorowanych kapitałów

1. W wierszu 01 należy podać poziom nadzorowanych kapitałów, o którym mowa w załączniku nr 9 do rozporządzenia o wymogach kapitałowych, stanowiący sumę wielkości zawartych w wierszach 02, 23, 29 pomniejszoną o pozycję zawartą w wierszu 30. Obliczania poziomu nadzorowanych kapitałów należy dokonywać zgodnie z § 1 załącznika nr 9 z uwzględnieniem zasad określonych w § 6 załącznika nr 9 do rozporządzenia o wymogach kapitałowych.

2. W wierszu 02 należy podać wysokość kapitałów podstawowych, o których mowa w § 2 załącznika nr 9, z uwzględnieniem zasady określonej w § 6 pkt 2 załącznika nr 9 do rozporządzenia o wymogach kapitałowych, stanowiących sumę wielkości zawartych w wierszach 03, 04, 05, 06, 07, 08 pomniejszoną o pozycje zawarte w wierszach 09, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 i 17.

3. W wierszu 03 należy podać, odpowiednio, kapitał zakładowy spółki akcyjnej w wysokości określonej w statucie i wpisanej w Krajowym Rejestrze Sądowym.

4. W wierszu 04 należy podać wysokość kapitału zapasowego.

5. W wierszu 05 należy podać wysokość pozostałych kapitałów rezerwowych tworzonych z mocy prawa lub statutu.

6. W wierszu 06 należy podać wysokość niepodzielonego zysku z lat ubiegłych.

7. W wierszu 07 należy podać wysokość zysku w trakcie zatwierdzania, który powstaje od momentu zamknięcia ksiąg rachunkowych w przypadku określonym w art. 12 ust. 2 ustawy o rachunkowości i jest wykazywany do momentu zatwierdzenia jego wysokości przez zgromadzenie akcjonariuszy. W wierszu tym wykazuje się wysokość zysku w trakcie zatwierdzania obliczonego zgodnie z obowiązującymi zasadami rachunkowości, pomniejszoną o wszelkie przewidywane obciążenia i dywidendy, w kwotach nie większych niż kwoty zysku zweryfikowane przez biegłych rewidentów.

8. W wierszu 08 należy podać wysokość zysku netto (z bieżącej działalności) obliczoną zgodnie z obowiązującymi zasadami rachunkowości, pomniejszoną o wszelkie przewidywane obciążenia i dywidendy, w kwotach nie większych niż kwoty zysku zweryfikowane przez biegłych rewidentów.

9. W wierszu 09 należy podać należne wpłaty na poczet akcji objętych, lecz nie w pełni opłaconych (po zarejestrowaniu podwyższenia kapitału zakładowego). W pozycji tej nie wykazuje się należności z tytułu odsetek za zwłokę lub odszkodowania umownego od akcjonariuszy będących w zwłoce.

10. W wierszu 10 należy podać wartość nabytych akcji własnych, wycenioną według cen nabycia, pomniejszonych o odpisy spowodowane trwałą utratą ich wartości.

11. W wierszu 11 należy podać wartość firmy w wielkości wykazywanej w bilansie domu maklerskiego.

12. W wierszu 12 należy podać wartość pozostałych wartości niematerialnych i prawnych netto uwzględniających zaliczki na wartości niematerialne i prawne.

13. W wierszu 13 należy podać wartość niepokrytej straty z lat ubiegłych.

14. W wierszu 14 należy podać wysokość straty w trakcie zatwierdzania, która powstaje od momentu zamknięcia ksiąg rachunkowych w przypadku określonym w art. 12 ust. 2 ustawy o rachunkowości i jest wykazywana do momentu zatwierdzenia jej wysokości przez zgromadzenie akcjonariuszy. W wierszu tym wykazuje się wysokość straty w trakcie zatwierdzania obliczoną zgodnie z obowiązującymi zasadami rachunkowości.

15. W wierszu 15 należy podać wysokość straty netto (z bieżącej działalności), tj. stratę po naliczeniu podatku dochodowego za okres od początku roku obrotowego do ostatniego dnia okresu objętego sprawozdaniem miesięcznym. Jeżeli raport sporządza się na skutek wystąpienia zdarzenia, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 30 rozporządzenia, należy podać kwotę straty netto, ustaloną w ostatnim sprawozdaniu miesięcznym.

16. W wierszu 16 należy podać wartość akcji lub udziałów banków, innych domów maklerskich, zagranicznych firm inwestycyjnych, instytucji kredytowych i instytucji finansowych wchodzących w skład grupy, która nie oblicza skonsolidowanych norm adekwatności kapitałowej na podstawie § 13 rozporządzenia o wymogach kapitałowych. Pozycję wykazuje się zgodnie z zasadami określonymi w § 6 pkt 2 załącznika nr 9 do rozporządzenia o wymogach kapitałowych i wycenia zgodnie z zasadami określonymi w przepisach ustawy o rachunkowości.

17. W wierszu 17 należy podać wysokość pożyczek podporządkowanych udzielonych bankom, innym domom maklerskim, zagranicznym firmom inwestycyjnym, instytucjom kredytowym i innym instytucjom finansowym wchodzącym w skład grupy, która nie oblicza skonsolidowanych norm adekwatności kapitałowej na podstawie § 13 rozporządzenia o wymogach kapitałowych, które zaliczane są do kapitałów (funduszy) własnych tych podmiotów. Pozycję wykazuje się, zgodnie z zasadami określonymi w § 6 pkt 2 załącznika nr 9 do rozporządzenia o wymogach kapitałowych, w kwotach netto wykazanych w bilansie domu maklerskiego i wycenia zgodnie z zasadami określonymi w przepisach ustawy o rachunkowości.

18. W wierszu 18 należy podać wysokość kapitałów uzupełniających II kategorii, określonych w § 3 załącznika nr 9 do rozporządzenia o wymogach kapitałowych, stanowiących sumę wierszy 19, 21 i 22.

19. W wierszu 19 należy podać wysokość kapitału z aktualizacji wyceny określonego w § 3 ust. 1 pkt 1 załącznika nr 9 do rozporządzenia o wymogach kapitałowych.

20. W wierszu 20 należy podać wysokość zobowiązań podporządkowanych z pierwotnym terminem zapadalności nie krótszym niż 5 lat określonych w § 3 ust. 1 pkt 2 załącznika nr 9 do rozporządzenia o wymogach kapitałowych, w pełnej wartości zobowiązań podporządkowanych. Wielkość zobowiązań podporządkowanych powstałych w wyniku zaciągnięcia pożyczki lub kredytu w walutach obcych ustala się z uwzględnieniem zasad określonych w przepisach ustawy o rachunkowości.

21. W wierszu 21 należy podać wysokość zobowiązań podporządkowanych z pierwotnym terminem zapadalności nie krótszym niż 5 lat w wysokości uwzględnianej w poziomie kapitałów uzupełniających II kategorii, do wysokości 50% wielkości kapitałów podstawowych ustalonych na potrzeby obliczenia poziomu nadzorowanych kapitałów z uwzględnieniem zasad określonych w § 6 pkt 3 załącznika nr 9 do rozporządzenia o wymogach kapitałowych, w kwocie pomniejszanej na koniec każdego roku w ciągu ostatnich 5 lat trwania umowy o 20% tej kwoty.

22. W wierszu 22 należy podać wysokość zobowiązań z tytułu papierów wartościowych o nieoznaczonym terminie wymagalności oraz innych instrumentów finansowych o nieoznaczonym terminie wymagalności, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 3 załącznika nr 9 do rozporządzenia o wymogach kapitałowych, po uzyskaniu zezwolenia Komisji określonego w art. 105 ust. 1 pkt 2 ustawy.

23. W wierszu 23 należy podać wysokość kapitałów uzupełniających II kategorii uwzględnioną w poziomie nadzorowanych kapitałów, w kwocie nieprzewyższającej wysokości kapitałów podstawowych ustalonych na potrzeby obliczenia poziomu nadzorowanych kapitałów z uwzględnieniem zasad określonych w § 6 pkt 3 załącznika nr 9 do rozporządzenia o wymogach kapitałowych.

24. W wierszu 24 należy podać wysokość kapitałów uzupełniających III kategorii określonych w § 4 załącznika nr 9 do rozporządzenia o wymogach kapitałowych.

25. W wierszu 25 należy podać wysokość zysku rynkowego określonego w § 4 ust. 1 pkt 1 załącznika nr 9 do rozporządzenia o wymogach kapitałowych, ustalonego w sposób określony w § 11 rozporządzenia o wymogach kapitałowych, narastająco do dnia sprawozdawczego, pomniejszonego o znane obciążenia dywidendy, w zakresie, w jakim nie został zaliczony do kapitałów podstawowych lub podzielony w inny sposób.

26. W wierszu 26 należy podać wysokość straty (ze znakiem dodatnim) na wszystkich operacjach zaliczonych do portfela niehandlowego, obliczoną narastająco do dnia sprawozdawczego, z wyłączeniem strat z tytułu zmian kursów walutowych i cen towarów, w zakresie, w jakim nie została ujęta w kapitałach podstawowych lub pokryta w inny sposób, o której mowa w § 4 ust. 1 pkt 2 załącznika nr 9 do rozporządzenia o wymogach kapitałowych.

27. W wierszu 27 należy podać wysokość zaciągniętych zobowiązań podporządkowanych z pierwotnym terminem zapadalności nie krótszym niż 2 lata, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 3 załącznika nr 9 do rozporządzenia o wymogach kapitałowych, których wartość nie została zaliczona do kapitałów uzupełniających II kategorii. Wielkość zobowiązań podporządkowanych powstałych w wyniku zaciągnięcia pożyczki lub kredytu w walutach obcych ustala się z uwzględnieniem zasad określonych w przepisach ustawy o rachunkowości.

28. W wierszu 28 należy podać wysokość zaciągniętych zobowiązań podporządkowanych z pierwotnym terminem zapadalności nie krótszym niż 2 lata, uwzględnianych w poziomie kapitałów uzupełniających III kategorii, nieprzekraczającą 150% kwoty, o jaką kapitały podstawowe ustalone na potrzeby obliczenia poziomu nadzorowanych kapitałów z uwzględnieniem zasad określonych w § 6 pkt 3 załącznika nr 9 do rozporządzenia o wymogach kapitałowych przewyższają wyższą z kwot:

    a) połowę wymogu kapitałowego z tytułu ryzyka kredytowego, o którym mowa w załączniku nr 6 do rozporządzenia w odniesieniu do domów maklerskich,

    b) różnicę wymogu kapitałowego z tytułu ryzyka kredytowego i kapitałów uzupełniających II kategorii.

29. W wierszu 29 należy podać wysokość kapitałów uzupełniających III kategorii uwzględnioną w poziomie nadzorowanych kapitałów, jeśli różnica wartości wykazanych w wierszach 25 i 26 powiększona o wartość wykazaną w wierszu 28 jest dodatnia, w kwocie nie wyższej niż suma wymogów kapitałowych z tytułu ryzyka rynkowego, ryzyka rozliczenia-dostawy, ryzyka kontrahenta i przekroczenia limitu koncentracji zaangażowania i limitu dużych zaangażowań określonych w § 4 ust. 1 rozporządzenia o wymogach kapitałowych. W przypadku gdy różnica wartości wykazanych w wierszach 25 i 26 powiększona o wartość wykazaną w wierszu 28 jest ujemna lub zakres prowadzonej działalności domu maklerskiego jest nieznaczący, w wierszu 29 należy wykazać wartość zero.

30. W wierszu 30 należy podać wielkość aktywów niepłynnych, o których mowa w § 6 pkt 1 załącznika nr 9 do rozporządzenia o wymogach kapitałowych, stanowiącą sumę wielkości wykazanych w wierszach 31, 32, 33, 34, 35 i 36.

31. W wierszu 31 należy podać wartość rzeczowego majątku trwałego, z wyłączeniem wartości nieruchomości obciążonej hipoteką ustanowioną na rzecz domu maklerskiego z tytułu udzielonych przez dom maklerski pożyczek na rzecz osób trzecich, zgodnie z zasadami określonymi w § 6 pkt 1 lit. a załącznika nr 9 do rozporządzenia o wymogach kapitałowych.

32. W wierszu 32 należy podać wartość netto należności z pozostałym terminem zapadalności dłuższym niż 90 dni, z wyłączeniem: należności z tytułu warunkowego zakupu instrumentów finansowych i pożyczek udzielanych pod zastaw papierów wartościowych, należności z tytułu depozytów zabezpieczających giełdowe transakcje terminowe, aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego oraz należności z tytułu podatków i innych opłat o charakterze publicznoprawnym, zgodnie z zasadami określonymi w § 6 pkt 1 lit. b załącznika nr 9 do rozporządzenia o wymogach kapitałowych.

33. W wierszu 33 należy podać wartość zaangażowania kapitałowego domu maklerskiego w instytucje niefinansowe wyrażonego w postaci posiadanych akcji lub udziałów oraz innych zaangażowań kapitałowych w składniki zaliczane do kapitałów (funduszy) własnych tych podmiotów zgodnie z ich wartością bilansową, tylko w przypadku gdy pozycje te nie znajdują się w zorganizowanym obrocie i nie są łatwo zbywalne, zgodnie z zasadami określonymi w § 6 pkt 1 lit. c załącznika nr 9 do rozporządzenia o wymogach kapitałowych.

34. W wierszu 34 należy podać wartość akcji lub udziałów banków, innych domów maklerskich, zagranicznych firm inwestycyjnych, instytucji kredytowych i instytucji finansowych niewchodzących w skład grupy, która nie oblicza skonsolidowanych norm adekwatności kapitałowej na podstawie § 13 rozporządzenia o wymogach kapitałowych. Pozycję wykazuje się zgodnie z zasadami określonymi w § 6 pkt 1 lit. d załącznika nr 9 do rozporządzenia o wymogach kapitałowych i wycenia zgodnie z zasadami określonymi w przepisach ustawy o rachunkowości.

35. W wierszu 35 należy podać wysokość pożyczek podporządkowanych udzielonych bankom, innym domom maklerskim, zagranicznym firmom inwestycyjnym, instytucjom kredytowym i innym instytucjom finansowym niewchodzącym w skład grupy, która nie oblicza skonsolidowanych norm adekwatności kapitałowej na podstawie § 13 rozporządzenia o wymogach kapitałowych, które zaliczane są do kapitałów (funduszy) własnych tych podmiotów. Pozycję wykazuje się, zgodnie z zasadami określonymi w § 6 pkt 1 lit. d załącznika nr 9 do rozporządzenia o wymogach kapitałowych, w kwotach netto wykazanych w bilansie domu maklerskiego i wycenia zgodnie z zasadami określonymi w przepisach ustawy o rachunkowości.

36. W wierszu 36 należy podać bezwzględną wartość kapitału podmiotów zależnych, o której mowa w § 6 pkt 1 lit. e załącznika nr 9 do rozporządzenia o wymogach kapitałowych, jeżeli kapitał ten w wartościach względnych jest ujemny.

Dział II. Całkowity wymóg kapitałowy

37. W wierszu 37 należy podać wysokość całkowitego wymogu kapitałowego, o którym mowa w § 3 ust. 2 rozporządzenia o wymogach kapitałowych, stanowiącego sumę pozycji wykazywanych w wierszach 38, 47, 48, 49, 50 i 51 w przypadku, gdy dom maklerski spełnił warunki określone w § 6 ust. 2 rozporządzenia o wymogach kapitałowych i stosuje metodę wartości zagrożonej, określoną w załączniku nr 10 do rozporządzenia o wymogach kapitałowych, do obliczania łącznego wymogu kapitałowego z tytułu ryzyka rynkowego. W przypadku gdy dom maklerski nie stosuje metody wartości zagrożonej do obliczania łącznego wymogu kapitałowego z tytułu ryzyka rynkowego, całkowity wymóg kapitałowy stanowi sumę pozycji wykazywanych w wierszach 39, 47, 48, 49, 50 i 51.

38. W wierszu 38 należy podać wartość łącznego wymogu kapitałowego z tytułu ryzyka rynkowego objętego modelem, w przypadku gdy dom maklerski spełnił warunki określone w § 6 ust. 2 rozporządzenia o wymogach kapitałowych i stosuje metodę wartości zagrożonej, określoną w załączniku nr 10 do rozporządzenia o wymogach kapitałowych, do obliczania łącznego wymogu kapitałowego z tytułu ryzyka rynkowego.

39. W wierszu 39 należy podać wartość łącznego wymogu kapitałowego z tytułu ryzyka rynkowego obliczonego w sposób określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia o wymogach kapitałowych, w przypadku gdy dom maklerski nie stosuje metody wartości zagrożonej, określonej w załączniku nr 10 do rozporządzenia o wymogach kapitałowych, do obliczania łącznego wymogu kapitałowego z tytułu ryzyka rynkowego. W tym wierszu należy podać wartość stanowiącą sumę wielkości wykazanych w wierszach 40, 43, 44, 45 i 46.

40. W wierszu 40 należy podać wartość łącznego wymogu kapitałowego z tytułu ryzyka cen instrumentów kapitałowych stanowiącą sumę pozycji wykazanych w wierszach 41 i 42.

41. W wierszu 41 należy podać wartość wymogu kapitałowego z tytułu ryzyka szczególnego cen instrumentów kapitałowych. Pozycję wypełnia się po dokonaniu obliczeń zgodnie z częścią A.II. załącznika nr 2 do rozporządzenia o wymogach kapitałowych.

42. W wierszu 42 należy podać wartość wymogu kapitałowego z tytułu ryzyka ogólnego cen instrumentów kapitałowych. Pozycję wypełnia się po dokonaniu obliczeń zgodnie z częścią A.II. załącznika nr 2 do rozporządzenia o wymogach kapitałowych.

43. W wierszu 43 należy podać wartość łącznego wymogu kapitałowego z tytułu ryzyka cen towarów. Pozycję wypełnia się po dokonaniu obliczeń zgodnie z częścią B.II. załącznika nr 2 do rozporządzenia o wymogach kapitałowych.

44. W wierszu 44 należy podać wartość łącznego wymogu kapitałowego z tytułu ryzyka szczególnego instrumentów dłużnych. Pozycję wypełnia się po dokonaniu obliczeń zgodnie z częścią C.II. załącznika nr 2 do rozporządzenia o wymogach kapitałowych.

45. W wierszu 45 należy podać wartość łącznego wymogu kapitałowego z tytułu ryzyka ogólnego stóp procentowych. Pozycję wypełnia się po dokonaniu obliczeń zgodnie z częścią D.II. załącznika nr 2 do rozporządzenia o wymogach kapitałowych.

46. W wierszu 46 należy podać wartość łącznego wymogu kapitałowego z tytułu ryzyka walutowego. Pozycję wypełnia się po dokonaniu obliczeń zgodnie z załącznikiem nr 5 do rozporządzenia o wymogach kapitałowych.

47. W wierszu 47 należy podać wartość łącznego wymogu kapitałowego z tytułu ryzyka rozliczenia-dostawy. Pozycję wypełnia się po dokonaniu obliczeń zgodnie z załącznikiem nr 3 do rozporządzenia o wymogach kapitałowych.

48. W wierszu 48 należy podać wartość łącznego wymogu kapitałowego z tytułu ryzyka kontrahenta. Pozycję wypełnia się po dokonaniu obliczeń zgodnie z załącznikiem nr 4 do rozporządzenia o wymogach kapitałowych.

49. W wierszu 49 należy podać wartość łącznego wymogu kapitałowego z tytułu ryzyka kredytowego. Pozycję wypełnia się po dokonaniu obliczeń zgodnie z załącznikiem nr 6 do rozporządzenia o wymogach kapitałowych.

50. W wierszu 50 należy podać wartość łącznego wymogu kapitałowego z tytułu przekroczenia limitu koncentracji zaangażowania i limitu dużych zaangażowań. Pozycję wypełnia się po dokonaniu obliczeń zgodnie z załącznikiem nr 7 do rozporządzenia o wymogach kapitałowych.

51. W wierszu 51 należy podać wartość łącznego wymogu kapitałowego z tytułu pozostałych kategorii ryzyka. Wartość tego wymogu kapitałowego jest określana dodatkowo przez dom maklerski w zakresie i wysokości adekwatnej do ponoszonego ryzyka.

Dział III. Odchylenie poziomu nadzorowanych kapitałów od całkowitego wymogu kapitałowego

52. W wierszu 52 należy podać obliczoną wartość stanowiącą różnicę pomiędzy pozycjami wykazanymi w wierszach 01 i 37.

Dział IV. Pozostałe wymogi

53. W wierszu 54 należy podać wartość wymogu kapitałowego z tytułu kosztów stałych. Pozycję wypełnia się po dokonaniu obliczeń zgodnie z załącznikiem nr 8 do rozporządzenia o wymogach kapitałowych.

54. W wierszu 55 należy podać wielkość odchylenia wysokości nadzorowanych kapitałów od wysokości wymogu kapitałowego z tytułu kosztów stałych stanowiącego różnicę wielkości wykazanych w wierszach 01 i 54.

55. W wierszu 56 należy podać poziom nadzorowanych kapitałów ustalony, niezależnie od zakresu prowadzonej działalności, na potrzeby obliczenia wymogów kapitałowych, o których mowa w § 3 ust. 5 pkt 2 rozporządzenia o wymogach kapitałowych, w sposób określony w § 6 załącznika nr 9 do rozporządzenia o wymogach kapitałowych, bez uwzględnienia wielkości kapitałów uzupełniających III kategorii, co stanowi różnicę pomiędzy wielkościami wykazanymi w wierszach 01 i 29.

56. W wierszu 57 należy podać wymaganą na prowadzenie odpowiedniego zakresu działalności maklerskiej wysokość kapitału założycielskiego określoną w art. 98 ustawy.

57. W wierszu 58 należy podać wielkość odchylenia wysokości nadzorowanych kapitałów od wymaganej na prowadzenie działalności maklerskiej wysokości kapitału założycielskiego, określonej w art. 98 ustawy, stanowiącego różnicę wielkości wykazanych w wierszach 56 i 57.

CZĘŚĆ B

Dział V. Liczba prowadzonych rachunków papierów wartościowych klientów

58. W wierszu 59 należy podać liczbę prowadzonych rachunków papierów wartościowych klientów dla papierów wartościowych znajdujących się w obrocie na rynku regulowanym, ustaloną na koniec ostatniego dnia okresu objętego sprawozdaniem miesięcznym.

Dział VI. Zobowiązania ogółem

59. W wierszu 60 należy podać wartość zobowiązań ogółem będących sumą pozycji wykazanych w wierszach 61-67. Zobowiązania z tytułu transakcji zawartych na rynku regulowanym należy ująć w wysokości faktycznie wymaganych płatności.

60. W wierszu 61 należy podać wielkość zobowiązań wobec klientów.

61. W wierszu 62 należy podać wielkość zobowiązań wobec innych domów maklerskich, banków prowadzących działalność maklerską, banków prowadzących rachunki papierów wartościowych i towarowych domów maklerskich. Zobowiązania z tytułu transakcji zawartych na rynku regulowanym należy ująć w wysokości faktycznie wymaganych płatności.

62. W wierszu 63 należy podać zobowiązania wobec rynków regulowanych oraz giełd towarowych.

63. W wierszu 64 należy podać wielkość zobowiązań wobec Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych oraz giełdowych izb rozrachunkowych. W zobowiązaniach wobec Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych należy ująć między innymi wielkość zobowiązań z tytułu wpłat na poczet funduszu rozliczeniowego, o którym mowa w art. 65 ustawy.

64. W wierszu 65 należy podać zobowiązania wobec emitentów papierów wartościowych lub wprowadzających.

65. W wierszu 66 należy podać pełną wielkość zobowiązań podporządkowanych ujętą według ich wartości nominalnej. Wielkość zobowiązań podporządkowanych powstałych w wyniku zaciągnięcia pożyczki lub kredytu w walutach obcych ustala się z uwzględnieniem zasad określonych w ustawie o rachunkowości.

66. W wierszach od 68 do 71 należy podać wielkości zobowiązań ustalone dla wykazywanych pozycji.

Dział VII. Wymagalność zobowiązań i należności

67. W wierszu 73 należy podać zobowiązania domu maklerskiego o terminie wymagalności nie dłuższym niż 3 miesiące.

68. W wierszu 74 należy podać zobowiązania domu maklerskiego, których termin wymagalności upłynął przed ostatnim dniem okresu sprawozdawczego.

69. W wierszu 75 należy podać należności domu maklerskiego, o terminie wymagalności nie dłuższym niż 3 miesiące.

70. W wierszu 76 należy podać należności domu maklerskiego, których termin wymagalności upłynął przed ostatnim dniem okresu sprawozdawczego.

Dział VIII. Nabywanie lub sprzedaż instrumentów finansowych we własnym imieniu i na własny rachunek

71. W wierszach od 78 do 81 należy podać wielkości ustalone dla wymienionych pozycji według zasad zawartych w przepisach ustawy o rachunkowości.

72. Wartość instrumentów finansowych wymienionych w wierszach od 82 do 85 jest ustalana według zasad zawartych w przepisach ustawy o rachunkowości.

73. W wierszu 84 należy podać wartość instrumentów finansowych będących przedmiotem udzielonych przez dom maklerski pożyczek lub stanowiących należności własne domu maklerskiego lub biura maklerskiego. W tej pozycji w szczególności wykazuje się wartość instrumentów finansowych nabytych w wyniku realizacji umów o subemisję usługową oraz wartość nabytych instrumentów finansowych z otrzymanym przyrzeczeniem odkupu.

Dział IX. Wynik finansowy netto

74. W wierszach od 86 do 93 należy podać wielkości ustalone dla wykazywanych pozycji.

75. W wierszu 89 należy podać wielkość zysku z tytułu otwartych we własnym imieniu i na własny rachunek pozycji finansowych kontraktów terminowych, w tym także z finansowych kontraktów terminowych zawartych w ostatnim dniu miesiąca, oraz z tytułu kontraktów po dniu ich zamknięcia lub wygaśnięcia według stanu na ostatni dzień okresu objętego sprawozdaniem miesięcznym.

76. W wierszu 90 należy podać wielkość straty z tytułu otwartych we własnym imieniu i na własny rachunek pozycji finansowych kontraktów terminowych, w tym także z finansowych kontraktów terminowych zawartych w ostatnim dniu miesiąca, oraz z tytułu kontraktów po dniu ich zamknięcia lub wygaśnięcia według stanu na ostatni dzień okresu objętego sprawozdaniem miesięcznym.

Dział X. Relacja wybranych zobowiązań do poziomu nadzorowanych kapitałów

77. W wierszu 94 należy wyliczyć relację, o której mowa w § 20 rozporządzenia o wymogach kapitałowych, stanowiącą iloraz sumy zobowiązań wykazanych w wierszach 66, 68-70 i poziomu nadzorowanych kapitałów wykazywanego w wierszu 01.

Dział XI. Liczba punktów obsługi klientów

78. W wierszu 95 należy podać liczbę punktów obsługi klientów domu maklerskiego według stanu na ostatni dzień okresu objętego sprawozdaniem miesięcznym.

Dział XII. Aktywa klientów

79. W wierszu 96 należy podać stan aktywów klientów, wyliczony jako suma pozycji wykazanych w wierszach 97 i 101.

80. W wierszu 97 należy podać sumę wartości, należących do klientów, instrumentów finansowych wykazanych w wierszach 98, 99 i 100. Instrumenty finansowe klientów wycenia się według zasad zawartych w odrębnych przepisach wydanych na podstawie art. 81 ust. 2 pkt 2 ustawy o rachunkowości, z wyłączeniem, należących do klientów, papierów wartościowych zdeponowanych na rachunkach domu maklerskiego prowadzonych za granicą. Należące do klientów papiery wartościowe, zdeponowane na rachunkach domu maklerskiego prowadzonych za granicą, wyceniane są na podstawie ostatnich dostępnych informacji o cenach rynkowych tych papierów w kraju, w którym są one przechowywane na rachunkach papierów wartościowych. W przypadku gdy określony papier wartościowy jest w danym kraju przedmiotem obrotu na więcej niż jednym rynku regulowanym, ustalenie wartości tego papieru wartościowego następuje według jego wartości rynkowej, osiągniętej na rynku, na którym wolumen obrotów był największy.

81. W wierszu 98 należy podać wartość, należących do klientów i zapisanych na rachunkach papierów wartościowych, akcji notowanych i praw do akcji na rynku regulowanym lub alternatywnym systemie obrotu.

82. W wierszu 99 należy podać wartość papierów wartościowych zapisanych na rachunkach papierów wartościowych klientów, które nie zostały wykazane w wierszu 55.

83. W wierszu 100 należy podać w szczególności: wartość, należących do klientów, instrumentów finansowych przechowywanych w domu maklerskim w formie dokumentu lub wartość, należących do klientów, instrumentów finansowych zapisanych na rachunkach niebędących rachunkami papierów wartościowych, o których mowa w art. 69 ust. 4 ustawy, oraz należące do klientów instrumenty finansowe zdeponowane na rachunkach domu maklerskiego lub biura maklerskiego prowadzonych za granicą.

84. W wierszu 101 należy podać wartość należących do klientów środków pieniężnych jako sumę wartości wykazanych w wierszu 102 i 103.

85. W wierszu 102 należy podać sumę, należących do klientów, środków pieniężnych przechowywanych na rachunkach pieniężnych klientów służących do obsługi rachunków papierów wartościowych oraz przechowywanych na rachunkach pieniężnych służących do obsługi rachunków, niebędących rachunkami papierów wartościowych, o których mowa w art. 69 ust. 4 ustawy.

86. W wierszu 103 należy podać sumę pozostałych, należących do klientów, środków pieniężnych, w szczególności wpłaty klientów na papiery wartościowe w ramach obrotu pierwotnego lub pierwszej oferty publicznej.

Dział XIII. Aktywa klientów na rachunkach w zarządzaniu

87. W wierszu 104 należy podać wartość aktywów klientów na rachunkach w zarządzaniu. W wierszu tym należy podać sumę wielkości wykazanych w wierszach 105 i 108.

88. W wierszu 105 należy podać sumę wartości, należących do klientów, instrumentów finansowych w zarządzaniu wykazanych w wierszach 106 i 107. Instrumenty finansowe, w tym papiery wartościowe, należące do klientów wycenia się według zasad zawartych w odrębnych przepisach wydanych na podstawie art. 81 ust. 2 pkt 2 ustawy o rachunkowości, z wyłączeniem, należących do klientów, instrumentów finansowych zdeponowanych na rachunkach domu maklerskiego prowadzonych za granicą. Należące do klientów papiery wartościowe, zdeponowane na rachunkach domu maklerskiego lub biura maklerskiego prowadzonych za granicą, wyceniane są na podstawie ostatnich dostępnych informacji o cenach rynkowych tych papierów w kraju, w którym są one przechowywane na rachunkach papierów wartościowych. W przypadku gdy określony papier wartościowy jest w danym kraju przedmiotem obrotu na więcej niż jednym rynku regulowanym, ustalenie wartości tego papieru wartościowego następuje według jego wartości rynkowej, osiągniętej na rynku, na którym wolumen obrotów był największy.

89. W wierszu 106 należy podać wartość, należących do klientów, papierów wartościowych w zarządzaniu zdeponowanych na rachunkach papierów wartościowych klientów. Ilości i-tego papieru wartościowego klientów ustala się na podstawie ewidencji papierów wartościowych według stanu na koniec dnia, na który sporządzane jest sprawozdanie.

90. W wierszu 107 należy podać w szczególności: wartość, należących do klientów, instrumentów finansowych w zarządzaniu przechowywanych w formie dokumentu lub wartość, należących do klientów, instrumentów finansowych w zarządzaniu zapisanych na rachunkach, niebędących rachunkami papierów wartościowych, o których mowa w art. 69 ust. 4 ustawy, oraz wartość, należących do klientów, instrumentów finansowych zdeponowanych na rachunkach domu maklerskiego prowadzonych za granicą. Ilości i-tego instrumentu klientów ustala się na podstawie ewidencji instrumentów finansowych według stanu na koniec dnia, na który sporządzane jest sprawozdanie.

91. W wierszu 108 należy podać wartość, należących do klientów, środków pieniężnych w zarządzaniu, w tym również wartość środków pieniężnych klientów znajdujących się na rachunkach bankowych prowadzonych dla klientów, do których ustanowione zostało pełnomocnictwo domu maklerskiego.

Dział XIV. Środki pieniężne

92. W wierszu 110 należy podać sumę sald rachunków bankowych domu maklerskiego, na których przechowywane są środki pieniężne klientów, na ostatni dzień okresu objętego sprawozdaniem.

93. W wierszu 111 należy podać stan, należących do klientów, środków pieniężnych nieujętych w wierszu 110.

94. W wierszu 112 należy podać sumę sald rachunków bankowych domu maklerskiego lub biura maklerskiego, na których przechowywane są środki domu maklerskiego lub biura maklerskiego, na ostatni dzień okresu objętego sprawozdaniem.

95. W wierszu 113 należy podać wartość własnych środków pieniężnych, które nie zostały wykazane w wierszu 112.

 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60